DünyadanHaberler

Londra’da tiyatro emekçileri hükümet desteğinin eksikliğini protesto etmek için tiyatroları şerit bariyerlerle kaplıyor

Tiyatro çalışanları, Londra’daki Ulusal Tiyatro da dahil olmak üzere, Birleşik Krallık çevresinde bulunan sahne sanatları mekanlarını ‘Missing Live Theatre” yazılı pembe şerit bariyerlerle kaplıyor. 

Londra’da pub ve lokanta gibi yerler açılmışken hatta sinemaların yeniden açılması için hazırlıklar başlamışken tiyatrolar için henüz kesin bir tarih açıklanmadı ve herhangi bir destekte bulunulmadı. Bu duruma tepki göstermek isteyen “Scene Change” isimli tasarımcılar ülke çapında tüm tiyatro binalarını pembe renkli umut mesajlarıyla sarıyor.

Şimdiye kadar Sahne tasarımcıları grubu “Scene Change” liderliğindeki gerçekştirilen projede dışı bariyerlerle kaplanan tiyatroların arasında The Manchester Royal Exchange, Royal Lyceum Tiyatrosu, Edinburgh, Lyric Belfast ve Sherman Tiyatro var.

Londra’nın Batı Yakası’ndaki diğer tiyatrolar ise Cumartesi günü bariyerle sarılacak.

Tıpkı ülkemizde olduğu gibi Londra’da da tiyatrolar salgının neden olduğu kapanmalardan dolayı zor günler geçiriyor. İngiliz West End ve Broadway tiyatrolarının başarılı yapımcılarından Sonia Friedman ‘“Devlet desteği olmazsa 1.000’den fazla tiyatro iflas edecek’ diyor. (Buraya tıklayarak Friedman’ın haberine ulaşabilirsiniz.)

“Scene Change” adlı kampanya Cuma günü Londra Ulusal Tiyatrosu’nda başladı.

Ulusal bir kampanyanın parçası olarak İngiltere’nin mekanlarını dönüştürmeye yardımcı olan tasarımcı Tom Piper; “hükümet yatırım yapmaya başlamadığı sürece tiyatronun geleceği inanılmaz derecede kasvetli görünüyor” diyor.

Ayrıca Tom Piper çoğu tasarımcının son birkaç ay içinde “gelecek yıllar için yaptıkları çalışmaları da iptal etmek zorunda kaldığından bahsederek; “Kimsenin yaklaşmakta olan projesi yok. Tiyatroların ne zaman açılacağını bilmiyoruz. Hiçbir şey yaratamadık!” diyor.

Bu haber hazırlanırken whatsonstage ve standard.co.uk sitelerinden yararlanılmıştır. Tüm fotoğraflar instagram’dan alınmıştır.

Başa dön tuşu