Yurttan Haberler

Levent Tülek / Nasıl Bir Tiyatro ?

Halktan kopmayan, kibirli olmayan, elitist görünmeyen, moda akımların yapaylığından, ana akımların popülistliğinden olabildiğince uzak, özgür, donanımlı, fiziki koşulları yeterli, çalışanı nitelikli, oyuncusu yetenekli, izleyicisine saygılı, medyayı doğru kullanan, iyi, düzgün, donanımlı, samimi, yıllarca oynansa eskimeyecek oyunlar oynayan bir tiyatro istiyoruz. Ya da ben öyle bir ütopya hayali içersindeyim. Eminim bir çok meslektaşım gazeteniz aracılığı ile tiyatronun çok önemli sorunlarına doğru bir şekilde değineceklerdir. Benim de naçizane eklemek istediğim sorun “süreklilik” sorunudur.
Süreklilik hala tartışmaya açık bir tiyatro kültürü yaratamama argümanıdır. Özel ya da ödenekli, tiyatroların binalarından başlayarak kadrolarına, repertuarlarına, tiyatro anlayışlarına, izleyici sayısına ve niteliğine dair bir sorundur. Maalesef alternatif sahnelerden başlayarak ana akım tiyatrolara kadar bir sürekli olamama sorununu ağır bir şekilde yaşıyoruz. Bunun temel nedeni kültür sanat politikalarının yıllar içinde sürekli değişip, dönüşüp, eriyip bir türlü gelişememesi büyüyememesi, ardından gelen ikincil nedende zaten süreklilik arz etmeyen bir tiyatro-seyirci meselsinin maddi sorunlara denk düşerek kaliteden, derinlikten, düzeyden götürmesi. Hepimiz siyaseti, maddi meseleleri, tiyatro iç meselelerini tartışırken bir şeyi atlıyoruz. Tiyatro izleyicisiz olmaz. Bu odağı asla kaçırmamalıyız. Yoksa bütün emekler heba olur.
O halde ne istediğimiz açıksa çözüm de önermeliyiz sanırım. Yapılması gereken pes etmeden çalışmak, üretmek, var olmaya devam etmek. Var olamayan, zorlanan tiyatrolara önerim ise birlikten kuvvetin doğacağı öğüdüdür. Sosyal medya iyi bir tanıtım mecrasıdır ancak orada birleşmek yetmez. Birlikte yeni projeler, provalar, work-shoplar yaparak bu birlikteliklerin perçinlenip daha güçlü ve altyapısı sağlam tiyatroların oluşması gerekmektedir. Öbür türlü bu gayya kuyusunda bir sürü ufak tefek iyi niyetli girişim heba olup gidecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu