HaberlerYurttan

Kültür ve Turizm Bakanlığından müzik emekçilerinin yaşadığı zorlukları hafifletmek için, ‘Müzik Susmasın’ desteği

Müzik emekçilerinin pandemi nedeniyle yaşadıkları zorlukları hafifletmek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tasarlanan “Geliştirilecek Projeler Karşılığında Maddi Destek” Projesi kapsamında, meslek birlikleri üyesi olan müzik emekçilerine yapılacak nakit yardım, hazırlanacak projeler karşılığında gerçekleşecektir.

Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği tarafından hazırlanan “Müzik Birleştirir” projesinin öncelikli amacının, Kültür ve Turizm Bakanlığının meslek birliklerinden zorunlu olarak talep ettiği, maddi desteğe ihtiyaç duyan üyelerinin belirlenmesine destek olmak olduğu açıklandı.

Doldurulacak anket sonucunda “maddi destek talep eden MSG üyelerinin” tamamının listesi Kültür ve Turizm Bakanlığı ile paylaşılacak.

Anketin yanı sıra, 2021 yılı için basılı ve dijital bir anı malzemesi oluşturulacak olan proje için destek alacak olan sanatçılardan video mesaj çekmeleri istendi.

“2021’e  Mesajını İlet Projesi” kapsamında pandemi ile birlikte maddi ve manevi olarak çok zor bir süreçten geçen tüm MSG üyelerinin, yaşanan olumsuzlukları geride bırakmak ümidiyle birbirlerine yazacakları yeni yıl mesajlarından oluşacağı açıklandı.

“Müzik Birleştirir”- Hikayeni Anlat projesi kapsamında destekten yararlanacak olan sanatçılardan Müzik videoları, Beste, söz veya düzenlemeleri hakkında anı, hikâye gibi anlatılar ya da şartnamede paylaşılan “Müzik Birleştirir” söyleşisinin sorularını cevaplamaları istendi.

“Salgın Sürecinde Müzisyen Olmak Projesi” kapsamında salgın dönemi hakkında tarihe not düşülecek duygu ve düşüncelerin yer aldığı video ya da yazılı metinlerden oluşacağı açıklandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığından maddi destek talep eden müzisyenlere ödenecek destek tutarının net 1.000 TL olmak üzere açılması planlanan sonraki projelere dâhil olunması durumunda en fazla net 3.000 TL olacağı ödeme zamanlamasını ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklayacağı belirtildi.

Proje hakkında daha fazla bildi ve proje takvimi için
buraya tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu