HaberlerYurttan

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşların 2021 yılı bütçelerinin görüşmeleri yapıldı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşların 2021 yılı bütçelerinin görüşmeleri yapıldı.

Komisyon, AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan başkanlığında toplandı.

Görüşmeler sırasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ayrılan bütçe CHP’lilerce eleştirildi. Komisyonda konuşan CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, “Kültür Bakanlığı’na reva görülen bir yıllık bütçe Osmangazi Köprüsü’nden geçemeyen arabalara 2020 yılının ilk altı ayında ödenenden az” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, usul üzerinde söz alarak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un konuşmasında sadece bakanlık değil bağlı kurum ve kuruluşlara ilişkin geniş bilgi vermesini istedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, RTÜK’ün bütçesinin görüşüldüğü bir dönemde RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in yer almadığını, kendisinin toplantıya katılmamasının geçerli bir nedeni varsa bu kurumun bütçesinin ertelenerek daha sonra görüşülmesini istedi.

Kültüre reva görülen bütçe

Öte yandan komisyonda konuşan CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, devletin kültüre ayırdığı bütçe payını eleştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 2021 yılı için 1 milyar 691 milyon lira bütçe ayrıldığını aktaran Kadıgil, bu payın azaldığını Osmangazi Köprüsü’ne ödenen bedele vurgu yaparak eleştirdi. Kadıgil, “Ülkenin sanat ve turizm alanında yapacağı yatırımlar için Kültür Bakanlığı’na reva görülen bütçe 1 milyar 691 milyon lira. Öbür tarafta Osmangazi Köprüsü’nden geçemeyen arabalara 2020 yılının ilk altı ayında 1 milyar 750 TL ödemiş bulunuyoruz. Yani Osmangazi Köprüsü’nden geçmeyen arabalar için bir yandaş müteahhite peşkeş çektiğimiz vergilerimizin toplamı ne yazık ki Kültür Bakanlığı’na reva gördüğümüz yıllık yatırım bütçesinden daha fazla” dedi.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un, bakanlığın 2021 yılı bütçesi üzerindeki sunuşu yapıldı.

Başa dön tuşu