HaberlerTiyatro OyunlarıVideoVideo HaberYurttan Haberler

Kültür ve Turizm bakanlığı bünyesinde bulunan tiyatro, opera ve bale gösterileri ücretsiz erişime açtı

Dünyadaki neredeyse tüm büyük opera, konser salonları gibi tiyatro salonları da performanslarını koronavirüsü ( COVID-19) nedeniyle iptal etmek zorunda kaldı. Ve arşivlerini ücretsiz olarak erişime açtı. Daha önceki gösterilerini ücretsiz erişime açanlar arasına Kültür ve Turizm Bakanlığı’da katıldı!

Kültür ve Turizm bakanlığı sosyal medya hesaplarından evlerinde olanlar için “Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün çocuklar ve yetişkinlere yönelik sanat etkinliklerinin seçkin örneklerini YouTube kanalımızdan erişiminize açtık.” diyerek yaptığı duyuruda #EvdeKal sanatla kal denildi.

Şu an için yayınlanan performansların arasında 3 opera gösterisi ve 2 bale gösterisi var. İlerleyen günlerde diğer gösterilerinde ekleneceği açıklandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan gösteriler

#1 Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Balesi – P. I. Çaykovski – Romeo & Juliet (Bale)

Büyüleyici ve zengin dili nedeniyle İngiliz yazınının en büyük yazarı olan W. Shakespeare, Romeo ve Juliet’i, 1595 yılında; Arthur Broke’un “Romeus and Juliet” adlı şiirinden alıp, yeni eklemelerle zenginleştirip aşk tragedyası haline getirmiştir.

Müzik: Piyotr İlyiç Çaykovski 2 perde / 110 dakika

Romeo ve Juliet balesinin konusu da bu öykünün aslına sadık kalınarak sahneleniyor. Şiirsel güzelliği, müzik ve dans diliyle birleştirildiğinde yeni boyutlar kazanan eser Çaykovski müzikleri ile bütünüyle danslı bir trajediye dönüşmektedir.

Verona’nın iki ünlü ailesi Montague’ler ve Capulet’ler yıllardır birbirinin amansız düşmanıdır. Montague’lerden Romeo, Capulet’lerden Juliet’i görür ve iki genç birbirlerine çılgınca âşık olurlar… Bir rahibin yardımıyla gizlice nikâhlanırlar. Ancak iki aile arasındaki “kan davası” sürmektedir.


#2 Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu – G.VERDI – La Traviata (Kamelyalı Kadın) [Opera]

Alexandre Dumas’nın 1848 yılında yazdığı Kamelyalı Kadın romanını temel alan eser İlk defa 6 Mart 1853 tarihinde Venedik’te, Teatro la Fenice tiyatrosunda oynanmıştır ve klasik büyük operalar arasına girmiştir.

Beste: Giuseppe Verdi Libretto: Francesco Maria Piave 4 perde / 210 dakika

Alfredo Germont Violetta ile tanışır ve uzun süredir onu uzaktan uzağa sevdiğini itiraf eder. Ama hasta olan Violetta bundan etkilenmiş olsa da günlerinin sayılı olduğunu bilmektedir ve bu romantik aşkı reddeder. Fakat Alfredo bu aşkından dönmeyecektir.


#3 Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Korosu, Balesi, Çocuk Korosu – G.BIZET – Carmen [Opera]

Tchaikovsky şöyle der : ‘’ Carmen, bir dönemin müzik zevkini kusursuzca yansıtan nadir eserlerden biridir. On sene içinde Carmen dünyanın en ünlü operası olacaktır.’’ Besteci bu sözleriyle sanki geleceği görmüştür. Carmen bugüne kadar sadece etkileyici müziğiyle değil güçlü ve bağımsız bir kadının hikayesini anlatmasıyla da tahtını korumuştur.

Beste: Georges Bizet Libretto: Ludovic Halévy, Henri Meilhac 3 perde / 180 dakika

Ana konusu Prosper Mérimée’in Carmen adlı kısa romanından alınan operanın hikâyesi 1830 civarlarında İspanyanın Sevil şehrinde geçer. Eserin baş kadın kahramanı çok güzel, ateşli ve bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan bir çingene genç kız olan Carmen’dir.

Carmen bir kavga sırasında tanıştığı tecrübesiz bir asker olan onbaşı Don José’yi kandırır. Bu ilişki yüzünden Don José eski nişanlısını bırakır. Birliğindeki üst rütbedeki subayların emirlerine karşı gelip askerlikten kaçar. Bir kaçakçı ekibinin üyesi olur. Carmen ise kendinden bıkıp boğa güreşçisi Escamillo ile sevgili olur.


#4 Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Balesi – A.ADAM – Giselle [Bale]

Kılık değiştirip Loys olarak kendini tanıtan ve aslında bir kont olan Albrecht’le yaşadığı trajik aşk hikayesinin anlatıldığı ve klasik balenin en önemli eserlerinden olan Giselle balesinin baş karakteri Giselle dans etmeyi çok seven, çocuksu, kırılgan bir köylü kızıdır.


#5 Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu – G.DONİZETTİ – L’elisir d’amore (Aşk İksiri) [Opera]

Yapıt orijinalinde 19. yüzyıl başlarında İtalya’nın bir köyünde geçmektedir. Bu sahnelemede ise eserin dönemi, 2000’li yıllara taşınmıştır. Konu, herhangi bir şehrin merkezinde yükselen plazalardan birinde yer alan büyük bir şirketin ofisi içindeki ilişkiler üzerinden anlatılmaktadır. Ofis görevlisi Nemorino, şirket müdürü Adina’ya aşıktır. Zeki, başarılı ve güzel bir kadın olan Adina, Nemorino’nun dürüstlüğüne ve samimiyetine ilgi duymaktaysa da ona yüz vermez. Şirketin başkanı Belcore de Adina’ya ilgi duymaktadır… Nemorino’nun imdadına her derde deva bulduğu iddiası olan şarlatan Dulcamara yetişecek, onu sihirli iksiri ile kandıracaktır. Neyse ki, güzel Adina iki aşk arasında kalsa da, zengin kız fakir oğlan aşkı mutlulukla sonlanacaktır.


Diğer gösterileri de yayındıkça buradan sizlere duyuracağız. Yayınlanan hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayarak Kültür ve Turizm Bakanlığının youtube sayfasına ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu