HaberlerYurttan

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Kovid-19 ile mücadele kapsamında tiyatro ve sinema salonları için Sertifikasyon Programı uygulanacağını bildirdi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Özel tiyatrolara Turne Destek Programı başlatıyoruz

Kültür sanat alanında Bakanlık olarak destek vermeye devam ettiklerini belirten Ersoy, “Geçen yıl tiyatrolara verilen destekleri artıracağım demiştim. Pandemi sebebiyle ben bu destekleri 3 katına çıkardım. Özel Tiyatro Proje Destek Programı kapsamında 328 özel tiyatroya 12 milyon lira, Dijital Tiyatro Projesi kapsamında 967 tiyatroya 9 milyon 500 bin destek sağladık.” dedi.

Bakanlıkça desteklenen özel tiyatroların tüzel kişilik kazandığını, ticaret odasında yer alan faaliyet konularında mutlaka tiyatro ve tiyatroyu kapsayan sanat faaliyeleri bulunduğunu belirten Ersoy, sosyal medyada konuya ilişkin bilgi kirliliğinin olduğunu ifade etti.

Ersoy, “Tiyatrocu olmayan insanlara veriliyormuş bu destekler gibi söyleniyor. Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Emre Kınay’ın Duru Tiyatrosu, Erdal Beşikçioğlu Tatbikat Sahnesi gibi tiyatrolar da destek aldı.” dedi.

Ersoy, salgın koşulları dolayısıyla Devlet Tiyatroları sahnelerini özel tiyatrolara açtıklarını belirterek, “Cuma, cumartesi, pazar günleri sizin olsun. Pazartesi günleri tatil, diğer günler ise bizim olsun dedik. Yüzde 90 indirim yaptık. Ekstra oynayacakları oyunlarda personel giderleri de bizden olsun dedik. Özel tiyatroların en büyük gideri nedir dediğimiz zaman aslında bunların işletme yükü var. O yükü özel tiyatroların üzerinden aldık. 12 bölgede tiyatro salonlarımız var. Turne Destek Programı hazırlıyoruz, özel tiyatroların o şehirlere gitmelerini sağlayacağız.” dedi.

Özel tiyatrolar için kamu spotu hazırlanacak

Özel tiyatro sahipleri ve özel tiyatrolardaki sanatçıların bir kısmı ile kendi başkanlığında toplantı yaptıklarını belirten Ersoy, 12 kişilik ekibi tiyatrocuların kendilerinin seçtiğini, özel tiyatrolarla ortak hareket ettiklerini söyledi.

Özel tiyatrolar için kamu spotu hazırlayacaklarını belirten Ersoy, “Kovid-19 döneminde turizmde nasıl bir Sertifikasyon Programı hazırladıysak aynı Sertifikasyon Programını tiyatrolar ve sinema salonları için de uygulayacağız. Tiyatroların olanakları yok diye sertifikasyon programını bedelsiz yapıyoruz. Hiçbir tiyatro kapalı değil” dedi. 

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/koronavirus/tiyatro-ve-sinema-salonlari-icin-sertifikasyon-programi-uygulanacak/2028464

Başa dön tuşu