HaberlerYurttan

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un müdahalesi üzerine Yönetmen Adnan Erbaş yönetmenlikten çekildi, oyunun bilet satışları durduruldu

Başkent Kültür Yolu Festivali’nde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un müdahalesi üzerine Yönetmen Adnan Erbaş yönetmenlikten çekildi, oyunun bilet satışları durduruldu.

Evrensel’in haberine göre: Ankara’da ilk kez düzenlenecek olan Başkent Kültür Yolu Festivali için hazırlanan bir gösteriye, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz‘un müdahale etmesine itiraz eden Adnan Erbaş’ın yönetmenlikten çekildiği belirtilirken, oyunun bilet satışları da durduruldu.

Son dönemde sanata uygulanan sansüre dair konuşan Kültür Sanat Sen Başkanı Ahmet Özbek, sanata müdahalenin hiçbir alanda kabul edilemez olduğunu belirtti.

Bu yıl ilk kez düzenlenen, 27 Mayıs tarihinde açılışını yapan Başkent Kültür Yolu Festivali için hazırlanan bir gösteriye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz müdahale etti. Eski TBMM’de yapılacak olan gösterinin provalarında dekora, ışığa, kostüme ve hatta oyunculuğa kadar her şeye müdahale ettiği söylenen Bakan Yardımcısının sansürüne itiraz eden yönetmen Adnan Erbaş, gösteriyi bıraktı.

OYUNCU KARADUMAN OLAYA TEPKİ GÖSTERDİ

Tiyatro oyuncusu Atsız Karaduman sosyal medyadan bir paylaşım yaparak, “Bakan Yardımcısı umarım kurumda yönetmen koltuğuna oturmaya heves etmiyordur. Herkes haddini ve hududunu bilecek” diyerek, olaya dikkat çekti. Yaşanan sansüre dair konuyu değerlendiren Kültür Sanat Sen Başkanı Ahmet Özbek ise, “Ülkenin genelinde görülen olaylar gibi burada da bir sansür girişimi var. Sanatı kendi istedikleri gibi bir biçimlendirme, istedikleri biçime evirme çabaları var. Doğru bulmuyoruz. Sansürün her türlüsüne karşıyız. İktidarın hem sanata hem de insanların yaşam biçimine olan müdahalesi yanlıştır” dedi.

GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ BUGÜNDE SANATÇILAR DİRENİYOR

Özbek, ayrıca sanatçıların dün olduğu gibi bugün de direnmeye devam ettiklerinin altını çizerek, “Geçmişte olduğu gibi bugünde sanatçılar direnmeye devam ediyor. Daha önce de yine bu iktidar döneminde benzer durumlar yaşandı. Bir oyuna daha müdahale edildi ve yönetmen arkadaşımız baskılara karşı direndi. Direnmeye de devam edecekler çünkü sanat özgürce yapılır ve sanatta sansürü kabul etmek mümkün değil. Nasıl bilimsel çalışmalar da sansür kabul edilemez ise sanatta da bu geçerli” dedi.

Kaynak: Evrensel

Başa dön tuşu