HaberlerYurttan

‘Kültür Bakanlığı tiyatrocuların işe dönüşlerini neden yapmıyor?’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesinde işten atılan sözleşmeli sanat emekçilerinin mahkeme kararına rağmen Kültür Bakanlığı tarafından yıllık sözleşmelerini yapılmadığını belirtti.

İlgezdi, bu yılın başında Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek işten atılan Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesinde sözleşmeli olarak uzun yıllardır hizmet vermiş sanat emekçilerinin mahkeme tarafından verilen geri dönüş kararlarına rağmen haklarının verilmemesini Meclis gündemine taşıdı.

“Hukuksuzluğa son verin”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a yönelttiği soru önergesi ile mahkeme kararlarının neden uygulanmadığını soran İlgezdi, “Yaşanan hukuksuzluklar ile ilgili dava açan kültür sanat emekçilerini bir kısmı yürütmeyi durdurma kararı alarak işe dönmeye hak kazandılar. Ancak sanat kurumlarının başındaki yöneticiler mahkeme kararlarını uygulamamaya çalışmakta, hakları olan yıllık sözleşmeler yerine aylık ya da 6 aylık sözleşme yapılmaktadır. Bu hukuksuzluğa son verin” dedi.

İlgezdi, bir örnek de vererek, “ Yılın başında işten atılan Devlet Tiyatrosunda 8 yıldır çalışan Lütfü Subaşıgülle mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı aldı. Devlet Tiyatrosu ise yıllık sözleşme yerine aylık sözleşme yaptı ve 1 ay sonra Subaşıgülle’yi tekrar işten çıkardı. Bakanlık ve bağlı kurumlar mahkeme kararlarına karşı geliyor. Yıllarca kurumlarına emek vermiş sanatçıları, çalışanları işten atarak neyi amaçlıyorlar” diye konuştu.

İlgezdi, Ersoy’a şu soruları yöneltti:

*Ocak 2020 tarihinden günümüze Bakanlığınız, bağlı ve ilgili kuruluşlarınızda sözleşmeli kaç personelin sözleşmeleri iptal edilmiştir?

*Sözleşmeleri iptal edilen kaç çalışana başvurdukları mahkemelerce yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir?

*Sözleşmeleri iptal edilen kaç çalışana başvurdukları mahkemelerce işe iade kararı verilmiştir?

*Yürütmeyi durdurma kararı verilen kaç çalışana yıllık, kaç çalışana altı aylık, kaç çalışana ise aylık sözleşme imzalanmıştır?

*İşe iade kararı verilen kaç çalışana yıllık, kaç çalışana altı aylık, kaç çalışana ise aylık sözleşme imzalanmıştır?

*Yıllık sözleşme imzalanmak yerine 6 aylık ya da aylık sözleşme imzalanmasının gerekçesi nedir?

*Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği güvenlik soruşturması gerekçesi ile sözleşmesi iptal edilen ve mahkeme kararı ile işe iade edilen çalışanlarınızı işten çıkaran yöneticileriniz hakkında idari bir soruşturma yapılmış mıdır?

Kaynak: Bianet.com

Başa dön tuşu