HaberlerYurttan Haberler

Konservatuvarlar ayaklandı, medya suskun

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Türkiye’nin köklü üniversitelerinden 330 akademisyenin kanun hükmünde kararnameyle (KHK) ihraç edilmesi ülkenin dört bir yanındaki kampuslerde protesto edildi.

[/vc_column_text][vc_column_text]686 Sayılı KHK’yla 115’i Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nden Türkiye’nin en köklü üniversitelerinde görev yapan tam 330 akademisyen meslekten ihraç edilmişti.
En fazla ihraca maruz kalan Ankara Üniversitesi’nden 34’ü ‘barış akademisyeni’ olmak üzere toplam 72 akademisyen atılmıştı.
72 kişinin ihraç edildiği Ankara Üniversitesi’ni, 23 akademisyenin ihraç edildiği Marmara Üniversitesi izliyordu.
İhraçlara karşı sadece akademisyenlerin okullarından değil, diğer üniversitelerden de ses gelmeye başladı. Türkiye’nin dört bir yanında yapılan eylemler, ana akım medyaya öğrenci eylemleri yansımasa da sosyal medyada dalga dalga yayıldı.
Türkiye’nin çeşitli üniversitelerindeki Konservatuvar Tiyatro Bölümü öğrencileri, AKP’nin akademideki kıyımına tepki gösterdi. Eş zamanlı olarak tüm bölümlerde yapılan açıklamada, “Akademisyenlerimizin yanındayız, öğretmenlerimizi geri istiyoruz” denildi.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

İstanbul

Kadıköy’deki İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın önünde 29 üniversitenin konservatuar öğrencileri DTFC’deki ihraçları protesto etti.


Yaklaşık 200 kişilik grup “#hocamadokunma, #DTCFTİYATROYALNIZDEĞİLDİR”  pankartı açarak, “Özgür Sanat”, “Hocama Dokunma” gibi taleplerin yazılı olduğu dövizler taşıdı.
Grup adına yapılan açıklamada hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmadan, kendi ifade özgürlüklerini kullanarak burada toplandıklarını belirten GSF öğrencileri, ihraç edilen hocaları için burada bulunduklarını söyledi. Hocalarının uzaklaştırılmasını barışa ve sanata vurulmuş bir balta olarak nitelendiren kitle, bu ihraç dalgasından en büyük darbeyi alan ‘Ankara DTCF’nin yalnız olmadığını belirtti.
Basın açıklamasının okunmasının ardından kitle, alkışlarla ihraçları protesto etti.
Eyleme Konservatuvar öğrencilerinin yanı sıra Oyuncular Sendikası, İŞTİSAN ve çok sayıda sanatçı katıldı.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

İzmir

Dokuz Eylül Üniversitesi

 

Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü öğrencileri, Barış İçin Akademisyenler’in bildirisinin akıllara kazınan başlığı ‘Bu suça ortak olmayacağız’ yazılı dövizlerle eylem yaptı.[/vc_column_text][vc_column_text]

Eş zamanlı ortak eylemler:

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı önünde toplanan, 29 üniversitenin güzel sanatlar fakültesi öğrencisi yaklaşık 200 kişi, Ankara DTCF’de yaşanan ihraçları protesto etti.


 
Eş zamanlı olarak yapılan ortak basın açıklamasında şöyle denildi:
“Bizler Türkiye’nin bütün tiyatro bölümlerindeki öğrenciler olarak, hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmadan kendi hür irademiz doğrultusunda ifade özgürlüğümüzü kullanarak, okullarından uzaklaştırılan ve kendilerini bilginin, deneyimin aktarılmasına adayan tüm akademisyenlerimizin yanında olduğunu belirtmek için buradayız. Barışın ve sevginin dilini kullanarak bizi eğiten akademisyenlerimizin okullarından uzaklaştırılması, bilime ve sanata vurulmuş bir baltadır.”[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][/vc_row][vc_column][/vc_column][vc_column_text]

Bursa

Uludağ Üniversitesi


Uludağ Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü öğrencileri ‘Özgür sanat özgür tiyatro’ pankartıyla eylem yaptı.[/vc_column_text][vc_column_text]

Isparta

Süleyman Demirel Üniversitesi

 

Sahne Sanatları Bölümü öğrencileri ‘Hocama dokunma’ yazısıyla bir araya geldi.[/vc_column_text][vc_column_text]

Eskişehir

Anadolu Üniversitesi


Sahne Sanatları Bölümü öğrencileri DTCF Tiyatro Bölümü ve ihraç edilen akademisyenler için eylem düzenledi.[/vc_column_text][vc_column_text]

Muğla

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Öğrencileri ellerinde ‘Yaşayacağız Vanya Dayı’, ‘Hocama Dokunma’, ‘Özgür Eğitim İstiyoruz’, ‘Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi (DTCF) Yalnız Değildir’, ‘Özgür Sanat Özgür Tiyatro’ ve ‘Sanat Özgürlük Tarafından Emzirildikçe Büyür’ yazılı dövizler taşıdı.
Eylemde, yazar Milan Kundera’nın ‘Jack ve Efendisi’ isimli oyunundan bölümler okundu.
Öğrenciler, basın açıklamasında şunları söyledi: “Suçlu varsayılan kişiler sadece tiyatro için sevgi, emek ve barış aşılayan akademisyenlerdir. Bilimin ve bilginin ışığında şekillenmiş nesiller yetiştiren bilim insanlarının özlük haklarına, tiyatro öğrencilerinin ihtiyacı vardır. Biz öğrenciler aydınlıktan güç alan kişileriz. Ankara DTCF Tiyatro’nun kuruldukları günden bugüne kadar sergiledikleri toplumsal ve üretken tavır bu bölümlerin yalnızca ve yalnızca sanat ortamına bir kazanım sağlama ve topluma bir ayna tutma görevini üstlendiklerini belirtmek isteriz. Bugün yedi hocası akademiden ihraç edilmiş, geleceği muğlak bir DTCF Tiyatro var. Atılan hocalarımızın bize öğrettiği bir şey varsa o da ‘Tiyatro, direnmenin sahnedeki estetik adıdır’. Yedi hocamız yanındayız, ihraçları kesinlikle kabul etmiyoruz. Sesimiz bir fısıltı kadar hızlı ve bir sel kadar güçlüdür.”
[/vc_column_text][vc_column_text]

Kocaeli

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri,  Ankara Üniversitesi’nde  ihraç edilen akademisyenleri için basın açıklaması yaptı. Sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı eylemde 12 öğrenci gözaltına alındı.  Polis müdahalesi sonrası öğrenciler dağıldı.
 
https://twitter.com/Azonceoldu_/status/831106194764943360
[/vc_column_text][vc_column_text]

Zonguldak

Bülent Ecevit Üniversitesi Tiyatro Bölümü

BEÜ Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü öğrencileri Okuyacağız Vanya Dayı diyor ve hocaları yalnız bırakmıyor.
[/vc_column_text][vc_column_text]

Bülent Ecevit Üniversitesi’nden baĞzı öğrenciler okuma eylemi yaparak DTCF Tiyatro’ya destek verdi.

 
[/vc_column_text][vc_column_text]

İstanbul

Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümü

Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğrencileri ihraç edilen akademisyenler için bir oturma eylemi düzenledi.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Antalya

Antalya Devlet Konservatuarı öğrencileri ortak basın açıklaması

 Antalya Devlet Konservatuarı öğrencileri ihraç edilen akademisyenler için ortak basın açıklamasını okudular.

Bilgi Üniversitesi Tiyatro Bölümü

Bilgi Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğrencileri ihraç edilen akademisyenler için ortak basın açıklamasını okudular.


[/vc_column_text][vc_column_text]

Ordu

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi

Diğer tüm üniversiteler gibi Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğrencileri’de ortak basın açıklamasını okumak için kampüste bir araya geldi. Ancak Güvenlik görevlilerinin engellemesi sonucu dışarı çıkartılan öğrencilerin basın açıklamasını yolun kenarında yaptı.
[/vc_column_text][vc_column_text]

Yapılan Ortak Basın açıklaması

[/vc_column_text][vc_column_text]

Ankara

Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü

Bütün bunarın yanında DTCF durur mu yapıştırmış hemen cevabı… ✌️

[/vc_column_text][vc_column_text]

Fransa

Lille 3 Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü

Bütün konservatuvarlar ortak basın açıklaması yaparken dünyada olan bitene sessiz kalmadı ve Fransa’da bulunan Lille 3 Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü’nde okuyan bir takipçimizin twitter’dan gazetemize ulaştırdığı videolarda “Dik durun. Aklımız sizde! , Bilmek gerekir ki, zafer her zaman adaletindir. Yanınızdayız!” diyerek DTCF Tiyatro bölümüne desteklerini dile getirdiler.


 
 

 
[/vc_column_text]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu