Dünyadan

Kevin Spacey Foundation: ‘’Yaratıcı fikirler yeterli değil’’

Kevin Spacey Foundation: ‘’Yaratıcı fikirler yeterli değil’’
Kevin Spacey’nin kurmuş olduğu vakıftan yönetmen Steven Winter, kurumun arka planını ve amaçlarını anlatıyor.
Kevin Spacey Foundation (KSF) ne zamandan beri hizmet veriyor?
2011 yılında Richard’s Rampage projesiyle başladı. O zamanlar Kevin Spacey The Old Vic’de Richard III oynuyordu. Bu proje sayesinde yüzlerce genç oyunu ücretsiz izleme imkânı buldu ve birçok genç oyuncu adayı Kevin ile çalışma imkânı yakaladı. Bir yılın sonunda üç kıta ve sekiz ülke gezmiştik.
Sonrasında kurum değişti mi?
Şu anda KSF Artists Of Choice projesi ile yeni işler yapacak genç oyunculara hem finansal destek veriyoruz, hem de ihtiyaç duydukları akıl hocalığını üstleniyoruz. Ayrıca burslarımızla eğitimine devam eden öğrencilere de destek sağlıyoruz. Özel eğitim projelerimizde kullandığımız teknikler öğrenciler için güzel deneyimler oluyor. En etkilendiğim projelerden biri, Orta Doğu’ya kadar uzanan 12 farklı ülkeden, 34 oyuncu ile Şarika’da sergilediğimiz oyundu. Son derece sıra dışıydı.
Artists Of Choice Awards başvuruları devam ediyor, tam olarak ne için başvurabiliyorlar?
İngiltere için € 10.000, Amerika ve Kanada içinse $10.000. Tiyatro, film, dans ya da müzik olabilir. Bir sonraki aşamaya gelebilmek için finansal ve teknik anlamda buna ihtiyacı olan, yaratıcı projeler olmalı.
Başka neler vaat ediyorsunuz sanatçılara?
Finansal destek çok önemli ancak konu sadece para değil. Geçtiğimiz yıl, birçok başarılı isimle paneller düzenledik. Bu isimlerin birçoğu ödüllendirdiğimiz projelere hocalık etmek için geldi.  Ayrıca projenin nasıl devam edeceğiyle ilgili tüm yıl yanlarında olup onları destekliyoruz. Maddi destek çok önemli evet ama manevi desteklerimiz de bir o kadar önemli.
Geçen yılın kazananları kimlerdi?
İngiltere sonuçlarını söyleyeceğim, dans ödülü Southpaw Dance Company’e, tiyatro ise The Yard’da seyirci ile buluşmak için gün sayan Offstage Theatre’a gitti. Chris Bush ve Matt Winkworth müzikal dalında, Broken Hearted Youth ise Range isimli filmleriyle ödül aldı. Aynı zamanda Amerika’da da beş topluluğu ödüllendirdik, KSF internet sitesinden öğrenebilirsiniz.
Kevin Spacey bu yardımlaşma tutkusu hakkında ne söylüyor?
‘’Asansörü geri gönder’’in önemini biliyor. Bu bizim sloganımız. Jack Lemmon’ın Kevin’a akıl hocalığı ile ilgili söylediği bir söz. Bunu MasterClass.com’u ziyaret ederek de görebilirsiniz. Siteyi tamamladık ve 2016 baharında erişilebilir olacak. Kevin aktörlük ve sektör ile ilgili birçok değerli bilgi paylaştı.
Başvuruları değerlendirirken dikkat ettiğiniz şey nedir?
Bu kadar rekabete rağmen, yaptığı işe çok inanan ve tutkuyla bağlı olan insanları arıyoruz. Yaratıcı bir fikrinizin olması yeterli değil, bunu bilmeniz gerek. Kimin nasıl izleyeceğine dair bir bakış açınız olması lazım. Ayrıca başka bir yerden destek alıp almadıklarına, çalıştıkları yönetmenlere de bakıyoruz.
KSF’nın en gurur duyduğunuz projesi nedir?
Akıl hocalığından burslara, finansal desteklerden atölye çalışmalarına çeşitli hizmetlerimiz var. Bu sanata erişimin sıra dışı yollarını aradığı için en gurur duyduğumuz yönümüz.
Kevin Spacey Old Vic’den ayrıldı, bu kurumunuzu etkiledi mi?
Pek bir değişiklik olmadı. Belki değişik şeyler olacak ama asıl yapmaya çalıştığımız Kevin ile orada başladığımız işe devam etmek.
Haberin Linki:  http://www.whatsonstage.com/london-theatre/news/kevin-spacey-foundation-what-were-looking-for_39734.html?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=15feb2016
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu