#NedenAtıldıkHaberler

Kemal Kocatürk " Haydi hayırlı tıraşlar İ.B.Ş.T. ! "

Ait olmak… Ve İ.B.Ş.T
Hayatımda bir yere, bir şeylere ait olmak için çok çaba harcadım mı diye düşündüğümde “evet, harcadım ama yine de ait olmayı başaramadım” demek ne büyük bir başarısızlık. İ.B.Ş.T.’de benim hayatımda aynı başarısızlık kavramının tam karşılığıdır. . (1986 yılında, DGM’de komünizm propagandası yapmaktan yargılanırken atılıp, 1995 yılında yeniden dönmek)…Çünkü hiç ait olmayı başaramadım, belki de ben istemedim, kimbilir belki de onlar.
Belki de hep yarım olmamdandır.
Tiyatro konusunda hep bir yarım oldum birilerinin elinde olana. Belki de o yüzden ait olmaktan kaçtım ya da ait olamadım. Çünkü birilerinin elindeydi. Birilerinin elinde, avucunun içindeyken tiyatro yapamazdım belki de. Belki de kendimi arama felsefemin bir uyduruk durağıydı tümü. Neyse ne?..
Ben ait olmayı başaramamış yarım yamalak ama kendi sözlerimin uşağı olarak kalmayı yeğledim.
Belki birileri gibi ait olabilmek adına kişiliğimi, kimliğimi, varlığımı o yolda tüketmeyi göze alamadım, çok şükür.
Ait olmak adına, var olmak mı yok olmak mı? İşte gerçek soru bu aslında.
Yok olmak bir var olma savaşı oysa.
Bugün yok olmayı seçmenin erdemini bir kez daha yaşadım. Haklı bir gururla baktım var olma savaşı içindeki o yaratıklara. İktidarın eteğine ilişmiş sümüksü hallerini gördükçe yüksündüm, üzüldüm, küçüldüm bir kez daha onlar adına. Aynı alanı paylaşmaktan, aynı tahtanın üzerine farklı akıl tutuşmaları, farklı çıkar sürünmeleriyle durmuş olmaktan. “Çok şükür” dedim bir kez daha bu sümüksü, bu yapışık, yılışık halin dışında olmaktan. Bir avuç kendim gibi sürünmeye mahkum edilmiş, yok edilmekten var olmaya koşan o ateş parçası insanlarla durmaktan bir kez daha kıvandım.
5 ekim’de İ.B.Ş.T’de perde açacak olmanın kıvancını yaşayan her “dost”umun yüreğiyle bir atacak o gece yüreğim. Ama sümüksüleşmiş sanatçı korosunu da unutmayacak bu gözler. Onların yapışık, yılışık, korkak hallerini ne ilk gördüm, ne de son… belki o yüzdendir bu ait olmaktan bu denli kaçışım. Çünkü ait olduğun şey biraz da sensindir. Hayatta kendi bile olamayan her oyuncunun yaratısından tiksindim, kaçtım, uzaklaştım. Kendi olmayı başaramamış her insanın başarısızlığını üstlenmekten de yoruldum. Çünkü, “Bir karakter yaratmak için önce kendin karakter sahibi olacaksın”.
Haydi hayırlı tıraşlar İ.B.Ş.T.
İlk tıraşladığın Levent Üzümcü, son tıraşladığın da Ragıp Yavuz.
Sıra kimde?
VE PERDE!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu