HaberlerYurttan Haberler

Kemal Kocatürk, Arif Akkaya ve Ragıp Yavuz’a Cumhurbaşkanı’na hakaret davası açıldı

Son yıllarda giderek yaygınlaşan “Cumhurbaşkanı’na hakaret” davaları,  giderek artan bir hızla sanat ve tiyatro camiasının muhalif isimlerine de yönelmeye başladı. Son olarak, İstanbul Şehir Tiyatroları’na yıllarca emek vermiş oyuncu ve yönetmenler Ragıp Yavuz, Kemal Kocatürk ve Arif Akkaya hakkında 2015-2016 yıllarında yaptıkları sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Cumhurbaşkanı’na hakaret davası açıldı. Üç tiyatrocunun duruşması Mart’ta görülecek.

15 Temmuz darbe girişimi öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi tarafından haklarında ihraç istemiyle soruşturma açılan Ragıp Yavuz, Kemal Kocatürk ve Arif Akkaya ile ilgili olarak, dönemin belediye yönetimi aynı zamanda savcılığa da suç duyurusunda bulunmuş ve sanatçılar ifadeye vermeye çağrılmışlardı. Adalet Bakanlığı’nın söz konusu ifadelerle ilgili üç yıllık bir inceleme sürecinin ardından, geçtiğimiz günlerde onay vermesiyle birlikte üç isim hakkında Cumhurbaşkanına hakaret davası açılmış oldu.

2016 yılında yürütülen soruşturmalar dolayısıyla Ragıp Yavuz ve Kamal Kocatürk İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan ihraç edilmiş, Arif Akkaya ise emekli olmuştu. 2017 yılında Kemal Kocatürk hakkında İdare Mahkemesi tarafından ihracın yürütmesinin durdurulması kararı verilmişti.  Akkaya tiyatro faaliyetlerini Bodrum’da, Kocatürk Almanya’da ve Yavuz İstanbul’da sürdürüyor.

Haklarında açılan dava ile ilgili olarak Ragıp Yavuz,  “Aydın bir sanatçı olarak bu ülkede nice ‘bedel’ ödedik… Öderiz! .. Dostları nerede yalnız bıraktık ki, ‘Çağlayan’da’ yalnız bırakalım” dedi.

Biz son sözü karanlığa bırakmayız! Yılmak yok, yola devam!”

Kaynak: Tiyatro Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu