Yurttan Haberler

Kemal Başar / Nasıl Bir Tiyatro?

Boyun eğmeyen, dogmalara karşı, özgün, yaratıcı, yerelden beslenip evrensel nitelikte, estetik bir tiyatro! Dünyaya, toplumuna, tüm
insanlığa duyarlı, çağdaşlık peşinde, yenilikçi bir tiyatro! Öğrenmeye aç, tutkulu, başkasıyla değil kendiyle yarışanların yaptığı, gelişen, dünyayla kapışan bir tiyatro! Gençlere destek veren, becerilerini yücelten, onları yüreklendiren bir tiyatro! Eğitmenin kendini değil mesleği anlattığı, taklit eden değil kendini bulan öğrenciler yetiştiren okulları olan bir tiyatro!
Ödenekli tiyatroda diye kendini meslektaşlarından üstün görmeyenlerin olduğu bir tiyatro! İşi gerçeği görmek olan tiyatrocuya işine bak diyen zevzek politikacıya asıl sen kendine bak diyebilen bir tiyatro! Devletin sahnelerinin uygun oldukça tüm tiyatrolara ücretsiz açıldığı, vergi yükünün hafifletildiği bir tiyatro! Devletin yardım diye ulufe dağıtmadığı, yüksek vergi kesmediği, daha çok pay için meslektaşın meslektaşı yemediği bir tiyatro!
Seyircinin inen kalkan koca dekoru, sahnedeki ünlüyü, rengarenk ışığı görünce büyük iş sanmadığı bir tiyatro! Düzen yalakalarının, makam peşindekilerin, tiyatrocunun emeğini sömürerek kendini parlatanların, meslektaşına çelme takanların kirletmediği masum ve yalın tiyatro!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu