Haberler

Katharsis Performance Project Yeni Oyunu DEM İle İstanbul’da…

2007 Yılında Fulya Peker Tarafından New York’ta Başlatılan Ve Deneysel Oyunlarıyla Dikkat Çeken
Tiyatro Projesi Katharsis Performance Project Yeni Oyunu DEM İle İstanbul’da.
Fulya Peker’in Katharsis Performance Project çatısı altındaki tek perdelik yeni performansı DEM, 8 Nisan 2016 tarihinde Kumbaracı50’de açılışını yapıyor.
DEM, 30 saniyede bir nefes alma cezasına çarptırılarak eylemsizleştirilen, kendi yalnızlıklarına hapsedilen ve gülmek, ağlamak, sevişmek gibi hızlı solunum gerektiren ifade ve iletişim biçimlerini unutmaya yahut bastırmaya zorlanan bir grup direnişçi arasından hayatta kalan bir kadının var olma mücadelesini, prokreatif bir direnme biçimi arayışını ve yeni bir dil doğurabilme çabasını ele alan bir performans, bir sabır ve direnç deneyidir.
“Dem ANdır…
Dem KANdır…
Dem NEFEStir…”
Prömiyerini 8 Nisan 2016 saat 20.30’da Kumbaracı50’de yapacak olan DEM’in diğer gösterimlerini ise 14 ve 20 Nisan tarihlerinde aynı sahnede izlemek mümkün olacak.
Bilet ve ayrıntılı bilgi için: fulyapeker.com/dembilet.kumbaraci50.com
 
Künye
Yazan, Yöneten ve Oynayan: Fulya Peker
Sahne ve Kostüm Tasarımı: Sila Karakaya
Işık Tasarımı: Alev Topal
Ses Tasarımı: Sinan Bökesoy
Asistan: İrem Bayram
Fotoğraflar: Mert Edis
Katharsis Performance Project
2007 yılında Fulya Peker tarafından başlatılan, New York ve İstanbul merkezli bir tiyatro projesidir. KPP, oyunlarında fizyoloji ve varoluşçu felsefe arasında metaforik analojiler yaratmayı, insan bilincinin esrik durumlarını (korku, cinsellik, vahşet) tabular ve ihlalleri çerçevesinde yeni fiziksel ve vokal ifade biçimleri üzerinden araştırmayı; dil kullanımına ilişkin deneyler yapmayı ve seyirciyi şiirsel ve katartik bir deneyime davet etmeyi amaçlar.
Katharsis Performance Project kâr amacı gütmeyen sanat servisleri organizasyonu Fractured Atlas’ın fiskal sponsoru olduğu bir projedir.
Fulya Peker
New York ve İstanbul merkezli bir tiyatro ve performans sanatçısıdır. Richard Foreman, John Zorn, Robert Ashley, Katsura Kan, David Michalek ve Object Collection gibi deneysel tiyatro, dans ve müziğin önde gelen isimlerinin eserlerinde sahne almıştır. Yazar ve yönetmen olarak kendi eserlerini sergilerken, bir yandan da güzel sanatlar, edebiyat ve felsefe organizasyonlarıyla avant-garde yaklaşımlara yönelik ortak projelere imza atmıştır. Şiirleri, tercümeleri ve deneysel tiyatro alanındaki makaleleri hem Türkiye’de hem de Amerika’da yayınlanmıştır. Peker, Katharsis Performance Project ve Modern Mythologies Project’in kurucusu ve sanat yönetmenidir. Halen İstanbul’da eğitim vermekte ve uluslararası alanda workshop ve performanslar sunmaktadır.
Fotoğraflar:
[su_carousel source=”media: 6384,6385,6386″ limit=”52″ link=”post” target=”blank” width=”900″ height=”220″ responsive=”no” items=”6″ title=”no” pages=”yes” autoplay=”4100″ speed=”1600″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu