HaberlerYurttan Haberler

Kapadokya, artık Kültür ve Turizm Gelişim Bölgesi olmaktan çıkarıldı

Son dönemde sık sık bölgede yapılan kaçak yapılar ve kaçak yapı yıkımı ile ilgili haberlere konu olan Kapadokya hakkında çok önemli bir karar 25 Şubat 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Son dönemde sık sık bölgede yapılan kaçak yapılar ve kaçak yapı yıkımı ile ilgili haberlere konu olan  Türkiye’nin önemli turizm merkelerinden Kapadokya hakkında çok önemli bir karar 25 Şubat 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

22/10/2004 Tarihli ve 2004/8328 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararında Yer Alan, Bazı Alanların Kapadokya Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi İlan Edilmesine İlişkin Hükmün Yürürlükten Kaldırılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2155) 25 Şubat 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğü girdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Kapadokya artık Kültür ve Turizm Gelişim Bölgesi olmaktan çıkarılmış oldu.

2004 senesinde Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar ile bölgede bulunan bazı alanlar  Kapadokya Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi İlan edilmişti. 25 Şubat 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan yeni kararda ise söz konusu kararın iptal edildiği duyuruldu.

1 Haziran 2019 tarihli Resmi Gazete’de 7174 Kapadokya Alanı Hakkında Kanun yayımlanarak yürürlüğe girmiş, bölgede tüm yetkiler kurulacak olan Kapadokya kuruluna verilmişti. Kanunun kapsamı ise Kapadokya Alanının tarihi ve kültürel değerleri ile jeolojik/jeomorfolojik dokusunun ve doğal kaynak değerlerinin korunması, yaşatılması, geliştirilmesi, tanıtılması, gelecek kuşaklara aktarılması, planlanması, yönetilmesi ve denetlenmesine ilişkin hususlar olarak açıklanmıştı.

25 Şubat tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar ise beraberinde tartışmaları getirirken Kapodakya’nın gündemde ki yerini koruyacağını bir kere daha gösterdi. 

Kaynak: Turizm Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu