Çeviri HaberlerDünyadanHaberler

Kadınların kırılgan ve hassas olarak tasvir edilmesinden bıkan sanatçı Helena Hauss, bir dizi ‘porselen’ silah yarattı

Fransız sanatçı Helena Hauss, Hell Hath no Fury adını verdiği bir projede bir dizi “porselen” silah yarattı. 

Helena Hauss, inanılmaz tükenmez kalem çizimleriyle tanınıyor ancak, kısa bir süre önce “Hell Hath no Fury” adını verdiği projeyle “porselen” silahlar yaparak farklı bir şey denemeye karar verdi.

Helena, “kadınlar çoğu zaman kırılgan ve hassas olarak tasvir ediliyor ve bu proje kadınlıkla gelen zıt inceliklerin bir ifadesi” olduğunu belirterek silahların aslında porselenden yapılmadığını, bunun yerine poliüretan kullandığını söylüyor.

Porselen kullanmamasının sanatsal bir seçim olduğunu açıklayarak: “kolayca kırılmayacak güçlü bir şey istedim. Porselen gibi görünen ama aslında olmayan bir şey.” diyor.

Çalışmalarının çoğunun saygısızlık temasını araştırdığını belirten Helena, her şeyin “empoze edilen etiketlere meydan okumak ve bunun için özür dilemek yerine kişinin kendi kimliğini açığa vurmak” olduğunu söylüyor.


demilked.com’da Aušrys Uptas imzasıyla yayımlanan “Tired Of Women Being Portrayed As Fragile And Delicate, Artist Helena Hauss Created A Series Of “Porcelain” Weapons” başlıklı yazıdan çevrilmiştir. 

Başa dön tuşu