HaberlerYurttan Haberler

Kadıköy'de Nâzım Hikmet'in kaldığı ev yıkılacak

Kadıköy’de Nâzım Hikmet’in de belli bir dönem kaldığı babası Hikmet Bey’in evinin deprem tehdidi nedeniyle müteahhite verileceği öğrenildi.

Kadıköy’de Nâzım Hikmet’in babası Hikmet Bey’e ait olan evin yıkılacağı öğrenildi.

Konuyla ilgili netlik kazanan bilgilere göre, Nâzım Hikmet, Sovyetler Birliği’nden ikinci dönüşünden sonra (1928) babasının öldüğü 1932 Martı’na dek burada yaşadı. Hikmet, babası Hikmet Bey öldükten birkaç ay sonra Piraye’nin ailesi ve kendi kardeşleriyle birlikte Erenköy’deki köşke taşındı.

Kadıköy’de Nâzım Hikmet’in Kadıköy’deki yaşantısına dair araştırma yapan Gamze Erbil, Nâzım Hikmet’in babasıyla birlikte kaldığı Nevzemin Sokak’taki evin tam yerini yeni kesinleştirdiklerini ancak aynı günlerde deprem tehlikesi nedeniyle evin yıkılıp yeniden yapılması için müteahhitlerle görüşmelerin yapıldığını öğrendiklerini söyledi.

Evin mimari olarak koruma altına alınacak bir eser olmadığını ancak kültür mirasının önemli bir parçası olduğunu belirten Erbil, ilgili kurumları bilgilendirmek ve konunun önemine dikkat çekmek için gerekenlerin yapılacağını vurguladı.

Evsahiplerinin deprem kaygısı nedeniyle evi yenilemek istedikleri ve başka bir yöntem bulamadıklarından bu yola başvurdukları sanılıyor. Dün (22/01) değer tespiti amacıyla evde ölçümler yapan belediye ve müteahhit firma yetkililerinin konuyla ilgili “genel” bilgi sahibi oldukları ancak meseleyi önemsemedikleri öğrenildi. Dört dairelik bina için teklif vermeye hazırlanan müteahhitlik şirketinin Kadıköy’de bir dizi kentsel dönüşüm projesine imza atmış olan Gököz İnşaat olduğu belirtiliyor.

Kaynak: SoLhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu