HaberlerYurttan Haberler

Kadıköy Emek Tiyatrosu abluka altına alındı, giriş çıkışlara izin verilmedi, oyuncular ve seyirciler gözaltına alınmakla tehdit edildi!

Kadıköy Emek Tiyatrosu’nun Onur Orhan’ın yazdığı, Caner Erdem’in yönettiği ve Barış Atay’ın oynadığı “Sadece Diktatör” oyunu Kadıköy’deki tüm tiyatrolarda yasaklandı. Kadıköy Emek Sahnesi’nde dün sahneleneceği duyurulan ve öğlen saatinde yasaklanan oyuna destek olmaya gelen seyirciler ve sanatçılar polis engeliyle karşılaştı. Çevik kuvvet ekipleri tiyatro girişine barikat kurarak içerdekilerin dışarı çıkışını, dışardakilerin ise içeriye girişlerini engelledi.
“Sadece Diktatör” oyunu Ankara, Van, Antalya, Burdur, Denizli, Uşak, Alaşehir, Manisa, Konya ve son olarak Artvin’de engellemeye uğramış, tepkilere neden olmuştu. Dün öğlen saatlerinde tiyatroya gelen polis memurları tarafından Kadıköy Emniyet Müdürlüğü’nün kamu düzen ve güvenliğini olumsuz yönde etkileyebileceğine” kanaat getirmesi sonucunda yasaklandığı tutanakla bildirdi. Yasak tutanağında “Kadıköy sınırları içerisinde bulunan tüm açık ve kapalı alanlarla tiyatrolarda oynanması yasaklanmıştır” denildi. Oyunun yasaklandığı haberini “Kadıköy Emek Tiyatrosu” kurucularından Pınar Yıldırım kendi sosyal medya hesabından “Sadece Diktatör” oyunumuz kendi sahnemiz dahil olmak üzere Kadıköy ilçesindeki tüm tiyatrolarda yasaklanmıştır” diyerek duyurdu.
 
Yasak haberinin ardından tiyatroya seyirciler ve sanatçılar destek olmak için gitti. Çevik kuvvet Kadıköy Emek Sahnesi’ni giriş çıkışlarını kapatarak, içeriye kimseyi almadı. Polis sahnenin kapatılmasına gerekçe olarak “Ya bizden habersiz tiyatro oyununu oynarsanız” dedi. Polisin ön giriş kapısını kapatmasının ardından bir süre desteğe gelenler arka kapıdan giriş çıkış yaptı. “PİZZA BULLS” çalışanları tarafından arka kapının polise ihbar edilmesi üzerine salona giriş çıkışlar tamamen durduruldu. Sahne önüne destek olmaya gelenlerin sayısı her geçen dakika arttı. Dayanışma için gelenlerin gözleri önünde Pizza Bulls’un tuvalet kapısına “ÜCRETLİ 2 Tl” yazısı asıldı. Sanatçılar ve seyirciler duruma tepki gösterdi.
 

“BANA BAK BARIŞ ATAY SENİ GÖZALTINA ALIRIM!”

“Sadece Diktatör” oyununun Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından Kadıköy’deki Emek Sahnesi’nde yasaklanması sonrasında, tiyatronun girişini kapatan polisler zaman zaman Barış Atay’ı ve desteğe gelen sanatçıları ve seyircileri gözaltına almakla tehdit etti. Amir’in “Bana bak Barış Atay seni gözaltına alırım” tehdidi sırasında Özgürüz.org kamerası canlı yayındaydı.


 

Ankara Birlik Tiyatrosu’ndan Destek Mesajı

“Pir Sultan Abdal” ve “Bir Güzel Çirkin Kral” oyunlarıyla Türkiye’nin en çok yasaklanan tiyatrosu olan Ankara Birlik Tiyatrosu” sosyal medya hesabından “Tiyatrodan korkmak, egemen güçler için yeni değil, bu korkuyu tanıyoruz. Korkunun ecele faydası yok” diyerek Emek Tiyatrosunun yanında olduklarını ve tüm tiyatrocuların bu yasağa karşı çıkmaları gerektiğini söyleyerek destek mesajı yayımladı.


 

Yasaklanan “Sadece Diktatör” Oyununa Tiyatrolardan Destek Mesajı

Tiyatro oyununun yasaklanmasına Bam İstanbul ve Yolcu tiyatro ekibi sessiz kalmadı. Oyun sonunda “Kadıköy Emek Tiyatrosu”nun polis ablukası altına alındığı, oyunun yasaklandığı duyurdu ve Emek Tiyatrosu tarafından kaleme alınan basın açıklamasını seyircilere okudu.
 

BAM İSTANBUL

YOLCU TİYATRO


 
 

Kadıköy Emek Tiyatrosu’ndan Basına ve Kamuoyuna

Kadıköy Emek Tiyatrosu adına basın açıklamasını oyunun yazarı Onur Orhan okudu.

Kadıköy Emek Tiyatrosu'ndan Kamuoyuna…

[Video Haber] Kadıköy Emek Tiyatrosu abluka altına alındı, giriş çıkışlara izin verilmedi, oyuncular ve seyirciler gözaltına alınmakla tehdit edildi!http://www.gazetemustehak.com/kadikoy-emek-tiyatrosu-abluka-altina-alindi-giris-cikislara-izin-verilmedi-oyuncular-ve-seyirciler-gozaltina-alinmakla-tehdit-edildi/

Gepostet von Gazete Müstehak am Samstag, 20. Januar 2018

Kamuoyuna,
Bugün öğle saatlerinde sahnemize gelen polis memurlarınca “Sadece Diktatör” oyununun, Kadıköy Emniyet Müdürlüğü’nün kamu düzen ve güvenliğini olumsuz yönde etkileyebileceğine kanaat getirmesi sonucunda yasaklandığı tutanakla bildirilmiştir. Öncelikle tutanakta şimdi detaylarına girip tekrarlamaya gerek görmediğimiz kanun maddeleri ve gerekçelerine ve dahi yasaların uygulanma pratiğine hukuki itiraz yolunun açık olduğunu belirtelim.
Demokratik devletler, eksik ve gediklerine rağmen en azından prensip itibariyle yasakları azaltmaya özgürlükleriyse çoğaltmaya dayandıklarını dile getirirler. Dolayısıyla yargı bağımsızlığını iddia eder; her hâlükârda yasaklama kararlarını bir mahkeme kararına bağlamayı, en azından şekli olarak hukuka uydurmayı tercih ederler. Günümüz Türkiye’sinde artık böyle politik manevralara ihtiyaç kalmamıştır. Yasak, ülkede yasama, yürütme ve yargıdan bağımsız işleyen 4. kuvvettir, devletin en güzide organıdır.
Biz elbette yaşadığımız bu örnekte taban tabana zıt düşünüyoruz, tam da bu yüzden sanatçıyız, sanatın içindeyiz, oradan sesleniyoruz, oradan da seslenmeye devam edeceğiz ama bu akşam değil. Bu akşam düşüneceğiz, sohbet edeceğiz, birbirimize danışacağız.
Kadıköy Emek Tiyatrosu kurulduğu günden bugüne hemen her alanda oyunlar sahneye koymuştur ve sahnelemeye de devam edecektir. Sahnemizin oyunlarından “Sadece Diktatör” 3. yılında yurt içi ve yurt dışı olmak üzere 160 kez oynanmış, 40.000’den fazla kişiye ulaşmış bize ne kadar doğru bir iş yaptığımızı bir kez daha göstermiştir. Bizi bugüne dek destekleyen ve izleyen herkese çok teşekkür ederiz. Sadece Diktatör, üç yıldır virgülü dahi değişmeden oynanmaktadır, broşürü de değişmemiştir, o zaman şöyle demiştik: “Diktatör olsaydı bu oyunu izleyemezdiniz.”
Önümüzdeki günlerde “Sadece Diktatör” oyunumuzla ilgili kendi içimizde yaptığımız değerlendirmelerin sonuçlarını sizlerle paylaşacak, kamuoyunu sahnede ve sahne dışında bilgilendirmeye, gücümüz yettiğince aydınlatmaya devam edeceğiz.
Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.  
Kadıköy Emek Tiyatrosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu