HaberlerYurttan

Kadıköy Belediyesi, müzisyen Siwaro’nun enstrümanına el koydu, gözaltına aldırdı

Bir süredir Kadıköy sokaklarında Kürtçe sokak müziği yapan Siwaro isimli sanatçıya dün zabıta ekipleri müdahale etti!

Zabıtaların bağlamasına ve amfisine el koymaya çalışmasına tepki gösteren Siwaro adlı müzisyen zabıtalara “enstrümanıma dokunma” diyerek tepki gösterirken sivil zabıtalardan biri “İnsanları galeyana getirme” diyerek cevap verdi.

Zabıtaların sazına el koyduğu müzisyen daha sonra polisler tarafından gözaltına alındı.

Olaya anına dair anları sosyal medya hesabından paylaşan Siwaro Bu akşam üzeri Kadıköy’de sokak müziği yaptığım için, zabıtalar tarafından  anfim ve sazıma el konuldu. Bütün çabalarıma rağmen geri alamadim. Daha sonra polisin gelmesiyle beraber karakola götürüldüm. Sazım ve anfim hala ellerinde dedi.

Konunun sosyal medyada kısa sürede yayılması ve insanların tepki göstermesi üzerine Kadıköy Belediyesi bir açıklama(!) yayınladı.

Konuya tepki gösteren sosyal medya hesaplarına teker teker açıklama yazan Kadıköy Belediyesi resmi twitter hesabı ise; “Sokak sakinleri ve esnafı düşünerek, kamuya açık alanlarda amfi kullanımına müsade edemiyoruz. Ekiplerimiz tarafından sanatçı, amfi ile müzik yapmaması için uyarılmış, ikaza uymaması nedeniyle müdahale edilmiştir. Durumun müzik türüyle bir ilgisi söz konusu olamaz, bilginize. ” dedi.

Olayın ardından bir açıklama daha yapan Siwaro: “Birbirimizden karşılıklı olarak şikayetçi olmadık. Anfim ve sazımı pazartesi günü alabileceğimi söylediler. Sazımın zarar görmeyeceğine dair de söz verdiler. Yanım da olan , destek veren herkese teşekkür ederim.” dedi.

Başa dön tuşu