HaberlerYurttan

Kabil Havalimanı yakınlarındaki sanatçılar için Türkiye’den sanatçılar harekete geçti

Kabil Havalimanı yakınlarındaki sanatçılar için Türkiye’den sanatçılar harekete geçti. İmza kampanyası başlatan sanatçılara desteğinizi bekliyor. Kampanyaya, afgansanatcilar@gmail.com adresine eposta atıp destek olabilirsiniz.

Türkiye’den bir grup sanatçı, Afganistan’da başta kadın ve çocuk olmak üzere hak mücadelesi vermiş 24 sanatçının Taliban’ın işgalinde olan Kabil’den çıkartılması için imza kampanyası başlattı.

“Kampanya herkese açık”

Sanatçı grubundan Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebru Gökdağ bianet’e şu bilgileri verdi:

“Kampanya öncelikle sanatçılara ve duyarlı herkese açık. Bu kampanya fikri de şöyle ortaya çıktı. Ezilenlerin tiyatrosu benim alanım. Uluslararası Ezilenlerin Tiyatrosu’nun da üyesiyim. Afganistan Demokrasi ve İnsan Hakları örgütü de aynı grubun üyesi. Bu anlamda birbirimizden destek alıyoruz. Taliban’ın işgali gerçekleşince haberleştik ve üyesi olan 24 sanatçının hayatının risk altında olduğunu öğrendik.

‘Savaş mağdurlarını kaydettiler, hafıza yarattılar’

“Bu kişiler de sanat temelli insan hakları mücadelesi veriyorlar. Savaş mağdurlarından ilgiler derliyorlar. Bu da bir hafıza tutmalarına olanak sağladı.

“Bu anlamda yoğun mücadele ediyorlar. Kadınları destekliyorlar çok ciddi yol da almışlardı bu insanlar bu çalışmalardan dolayı.

“Taliban’ın hedefindeler bu nedenle. Dün geceyi havalimanına çok yakın bir noktada geçirdiler. Havalimanına bir sanatçı girdi. Oradan ayrılmak için hazırlanan uçaklara binemedi.

“Havalimanında farklı silahlı gruplar olduğunu ve oradaki herkesin hayatının tehlike olduğunu öğrendik. Bunun üzerine bu 24 arkadaşımızın oradan çıkartılması için imza kampanyası başlattık. İmzaları Cumhurbaşkanlığı’na sunacağız. Herkesin desteğini bekliyoruz.”

“Lütfen imzalayın”

Çağrı metni şöyle:

“Merhaba; Afganistan’lı 24 sanatçının ülkeden güvenli bir şekilde çıkarılabilmesi için Türkiye cumhuriyeti kurumlarına gönderilmek aşağıdaki metni imzaya açtık.

“Çağrı metnini, 18 Ağustos Çarşamba (bugün) saat 15:00’e kadar aşağıdaki e-mail adresine iletilecek imzaları da ekleyerek, Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığına ileteceğiz.

“Lütfen 24 sanatçının yaşamını kurtarmak için bu çağrı metnini imzalayın ye lütfen tanıdığınız turn kültür-sanat insanlarına iletin.

“e-mail adresi afgansanatcilar@gmail.com mailinizde, isim-soyisim ye mesleğinizi yazmanız yeterli.”

Kaynak: Evrim Kepenek – Bianet

Başa dön tuşu