HaberlerYurttan

Jerzy Grotowski ve Thomas Richards Çalışma Merkezi, Tiyatro Medresesi ile ilişkilerini sonlandırdığını duyurdu

Jerzy Grotowski ve Thomas Richards Çalışma Merkezi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Açık Program[1], Türkiye’de ifşa bildirimleri ile kamuoyuna yansıyan tiyatroda cinsel taciz gündemine ilişkin bir açıklama yaptı.

Kurum, yakın geçmişte farklı sanatsal etkinlikler için bir araya geldiği ve ifşa bildirimlerinin faili olan Celal Mordeniz’in kurucuları arasında yer aldığı Tiyatro Medresesi ile iş birliğini bir sonraki açıklamalarına dek sonlandırdığını ifade etti. Sosyal medya kanalları üzerinden gerçekleştirdikleri açıklamanın Türkçesine aşağıda yer veriyoruz:

“Açık Program olarak, Tiyatro Medresesi’ne isnat edilen cinsel istismar ve yetkiyi kötüye kullanma iddialarından ötürü, kurumla olan ilişkilerimizi ve faaliyetlerimizi bir sonraki bildirimimize dek sonlandırmayı ahlaki ve profesyonel sorumluluğumuz olarak kabul ediyoruz.

Her türlü duygusal, psikolojik, fiziksel ve cinsel istismarı kınıyoruz. Ve alanda faaliyet gösteren başta paydaşlarımız olmak üzere herkesi, bu tarz davranış biçimlerine ilişkin sürekli tetikte olmaya ve gerçekleşen vakalara karşı sıfır tolerans yaklaşımını benimsemeye davet ediyoruz

Son birkaç yıldır dünyanın farklı yerlerinden paydaşlarla yaptığımız ortak çalışmaları dijital ve fiziksel ortamlarda devam ettirme konusunda gayret gösteriyoruz. Bu konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Açık Program

Jerzy Grotowski ve Thomas Richards Çalışma Merkezi

[1] Open Program, The Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards

Çeviri: Taner Olçum

Kaynak: Mimesis

Başa dön tuşu