DünyadanHaberlerİlginizi Çekebilirİliginiz2Neler Oluyor Hayatta

Japon sanatçı Aki Inomata, hermit yengeçleri için kabuklar tasarlıyor

Japon sanatçı Aki Inomata, hermit yengeçlerinin sırtlarında taşıdığı evlerine 3 boyutlu baskı tekniklerini kullanarak sanatsal bir yorum katmış.

Doğanın barışçıl değişim döngüsünden esinlendiğini söyleyen Aki Inomata, yengeçler için yeni kabuklar üretiyor ve onlara veriyor; yengeçler eğer yeni kabuğu beğenirlerse yeni “barınak”larının içine taşınıyorlar.

Inomata‘nın yengeçler için yaptığı barınaklar dünyanın dört bir yanındaki şehirleri temsil ediyor.

Fikir, ilk olarak sanatçının 2009 yılında Japonya’daki Fransız Büyükelçiliğinde düzenlenen  “No Man’s Land” isimli sergiye katılmasıyla belirmiş.

2009 yılına kadar Fransız büyükelçiliğinin bulunduğu toprakların gerçekten de Fransızlara ait olduğu ve sonraki elli yıl için ise Japonlara ait olacağı, ardından yeniden Fransızlara geçeceği hikayesi sanatçıyı; aidiyet, mülk, ev gibi konularda düşünmeye itmiş ve sürekli kabuk değiştiren yengeçleri aklına getirmiş.

İki şehir arasında barışçıl bir şekilde değiş-tokuş edilen topraklardan yola çıkan iş, aynı yöntemi başka bir canlı türünde gözle görünür kılmaya yöneltmiş.

Bu yüzden dünya şehirlerini temsil eden kabuklar, yengeçlerin onları kabul etmesiyle ulusal sınırlarını aşmış oluyorlar.

Kaynak: Kot0.com

Başa dön tuşu