Haberler

Japon Butoh sanatçısı Kan Katsura ve Fulya Peker Alt Sanat'ta…

BUTOH: BEDEN HAFIZASI

Japon butoh performans sanatçısı Kan Katsura, **çalışmalarını **İstanbul ve New York’ta sürdüren tiyatro ve performans sanatçısı Fulya Peker ile birlikte workshop, söyleşi ve performanslar sunmak üzere Alt’ın desteğiyle İstanbul’da.
Underground bir sanat akımı olarak 1950-60 yıllarında Japonya’da ortaya çıkan *Butoh*, beden hafızasına yönelik farkındalık yaratmayı, bedenle gözlemleme ve ifade etme yetisi geliştirmeyi esas alır. Kurucuları Tatsumi Hijikata ve Kazuo Ohno’dur. Butoh çalışmaları dünyada disiplinlerarası performans sanatı alanında hızla yaygınlaşmaktadır.
Program:
Workshop
28 Mayıs 2016 Cumartesi 14.00-18.00
29 Mayıs 2016  Pazar       14.00-18.00
31 Mayıs 2016  Salı          13.00-18.00
*Alt (Bomontiada, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası)*
Workshop süresince beden hafızasına, merak eden ve araştıran beden devinimine yönelik deneyimlenecek olan Butoh egzersizleri ile katılımcılar bilinçaltlarını ve çevrelerini bedenleri ile dinlemeyi, keşfetmeyi ve gözlemlemeyi öğreneceklerdir. Workshop sonunda Butoh’nun tarihi ile ilgili bir de sunum gerçekleşecektir.
Workshoplar performans sanatı ile ilgilenen ve sağlık durumları fiziksel egzersizlere uygun olan herkese açıktır.
Katılım ücretsizdir ancak yer sınırlıdır.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için 26 Mayıs 2016 tarihine kadar
bilgi@fulyapeker.com adresine ulaşabilirsiniz.

*Performans*
4 Haziran 2016 Cumartesi
*Alt (Bomontiada, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası)*
Kan Katsura ve Fulya Peker, workshop çalışmalarını takip eden 3 günlük bir prova süreci sonunda 4 Haziran’da seyirci ile buluşacak düet ve solo performanslar oluşturacaklardır. Buna ek olarak workshop katılımcılarından
bazıları bu prova sürecine davet edilecek ve Kan Katsura’nın koreografisini yaptığı bir performans sunma şansı bulacaklardır. Beden hafızası, hafızanın süresi ve oluşumu, hafızayı kaybetmek konseptleri çerçevesinde mekana özgü bir deneyim olarak oluşturulacak olan bu performanslar ve takiben yapılacak olan söyleşi ile ilgili ayrıntılar yakında ayrıca duyurulacaktır.
*Kan Katsura*
Butoh’nun dünya çapında tanınmış kıdemli temsilcilerinden biridir. Kyoto doğumlu olan Kan, Butoh’nun kurucusu Tatsumi Hijikata ile 1985 yılında çalışmış ve Butoh alanında belirleyici bir rol üstlenmiş olan “Byakkosha” grubu ile 1979-1981 yılları arasında performanslar sunmuş ve sonrasında 20 yıla yakın bir süre Endonezya ve Tayland’da araştırmalarını sürdürmüştür. 2001 yılında Doğu Avrupa’da solo ve grup dansları sergilemeye başlamış ve koreograf olarak adından söz ettirmiştir. Son otuz yıldır Afrika, Avrupa, Amerika ve Güneydoğu Asya’da sahne sanatçılarına workshoplar vererek ve koreografisini üstlendiği solo ve grup performansları sunarak Butoh’nun dünyada yaygınlaşmasına katkıda bulunmaktadır.
Fulya Peker 
Fulya Peker, New York ve İstanbul’da çalışmalarını sürdüren tiyatro ve performans sanatçısıdır. Richard Foreman, Robert Ashley, John Zorn, Kan Katsura, David Michalek, Object Collection gibi deneysel tiyatro, dans ve müziğin önemli isimleriyle birlikte çalışmıştır. Kendi yazdığı ve yönettiği oyunlarla da adından söz ettiren Peker, Katharsis Performance Project ve Modern Mythologies Project’in kurucusu ve sanat yönetmenidir. Halen İstanbul’da eğitim vermeye ve dünyanın farklı yerlerinde performanslar sunmaya devam etmektedir.
www.fulyapeker.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu