HaberlerYurttan Haberler

İzmir’de yapılması planlanan ‘Sanata ve Sanatçıya Özgürlük’ etkinliği İzmir Valiliği tarafından yasaklandı

İzmir’de yapılması planlanan ‘Sanata ve Sanatçıya Özgürlük’ etkinliği İzmir Valiliği tarafından yasaklandı.

Yasağın ardından birçok sanatçı duruma tepki gösterdi. Hem açlık grevini ölüm orucuna çeviren Grup Yorum üyelerine destek olmak hem de sanata ve sanatçılara yapılan baskılara karşı düzenlenmesi planlanan ‘Sanata ve Sanatçıya Özgürlük’ etkinliği İzmir Valiliği tarafından yasaklandı. 

İz Gazete’den Nil Kahramanoğlu’nun haberine göre: Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde yapılması planlanan ancak valilik tarafından yasaklanan etkinlikte yer alacak isimler gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Etkinliği organize edenler arasında yer alan Sanat Meclis üyesi Muzaffer Gezer, Valilik ‘Devletin bölünmez bütünlüğünü korumak’ gerekçesiyle etkinliği iptal etti açıklamasında bulundu.

‘DİKKAT ÇEKMEK İSTEDİK’

Valilikten gelen yazıyla etkinliğin yasaklandığını öğrendik diyen Gezer, “Biliyorsunuz Grup Yorum üyeleri uzun süredir ölüm orucunda. Bu zamana kadar kimse seslerini duymak istemedi. Bu saatten sonra başlamış oldukları ölüm orucunu bitirseler bile kalıcı bir hasar alıp almayacakları, sakat kalıp kalmayacakları bir bilinmez. Grup Yorum özelinde aslında tüm ülkede sanata ve sanatçıya karşı bir baskı var. Tüm bu baskılara dikkat çekmek için ülkenin farklı yerlerinde yapılan bu etkinliklerin bir benzerini İzmir’de yapmayı planladık. Sanat Meclis’i olarak da İzmir’de bir şeyler yapmak istiyorduk. Farklı kitle örgütleriyle birlikte neler yapabiliriz deyip planlamıştık” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu