HaberlerYurttan

İzmir Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenen bir oyununun ardından 50 kişinin Covid testi pozitif çıktı

Kültür Sanat Sendikası Yönetim Kurulu, İzmir Devlet Tiyatrosu’nda Akif Yeşilkaya’nın yönettiği “Karıncalar/Bir Savaş Vardı” oyununda tam anlamıyla bir COVID-19 skandalı yaşandığını, yapılan test sonuçlarına göre yaklaşık 50 kişinin pozitif diğerlerinin temaslı olduğunu açıkladı.

Sendika Covid-19’a yakalanan bazı sanat emekçilerinin durumunun ağır olduğunu bildirdi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün içinde bulunulan durumu yönetemediğinin açık olduğu belirtilen açıklamada pek çok sanat emekçisinin hayatının tehlikeye atıldığına ve bu durumun hasıraltı edilmeye çalışıldığına dikkat çekildi. Sendika bir an önce gerekli tedbirlerin alınmasını ve bu kapsamda sahnelerin süresiz kapatılmasını talep etti.

‘Yaşanan tam bir kabustur’

Kültür Sanat Sen Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“İzmir Devlet Tiyatrosu’nda çalışanlar kendi olanaklarıyla Covid-19 testi yaptırmıştır. Yaptırılan test sonuçlarına göre yaklaşık 50 kişi pozitif diğerleri ise temaslı olarak gözlem altındadır. Pozitif teşhis konulan bazı sanat emekçilerinin durumu ağırdır. Bu durum tam anlamıyla bir skandaldır.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün içinde bulunduğumuz olağanüstü süreçte COVİD-19 salgınını yönetemediği açık ve net ortadadır. Bu yönetememe, insanların sağlığını tehdit eden ve ağır sonuçlar doğuran bir hale dönüşmüştür.

Maskenin ve sosyal mesafenin mesleğin doğası gereği hiçbir şekilde kullanılamadığı tiyatroda, oyunların oynanmasına devam edilerek pek çok sanat emekçisinin hayatı tehlikeye atılmıştır. Üstelik bu durum saklanmış, hasıraltı edilmeye çalışılmış, kamuoyuna yansıması engellenmek istenmiştir.

Yaşanan bu süreç tam bir kâbustur. Bir an önce gerekli tedbirlerin alınmasını ve bu kapsamda sahnelerin süresiz olarak kapatılmasını talep ediyoruz.”

Kaynak: Sol Haber

Başa dön tuşu