HaberlerYurttan

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda neler oluyor?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten, sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutuldu. Çok sayıda mezun sanatçı elemelerin adil bir şekilde yapılmadığını öne sürdü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları eleme sınavlarında adayların adil şekilde değerlendirilmeye tabi tutulmadığı iddia ediliyor. Jüride yer alan bir kişinin kızının da katılımcılar arasında yer aldığı ileri sürülürken birçok aday sınavların tekrarlanmasını talep etti. Sürecin başından bu yana yaşananları bu başlığın altında sizler için toparladık.

İzmir Şehir Tiyatrosu’na 16 kadrolu, 20 stajyer oyuncunun yanı sıra çok sayıda teknik personelin de alınacağının duyurulması üzerine kadro sınavlarına oyunculuk pozisyonu için yapılan 1065 başvuru arasından 210 kişi bu koşulu karşılamadığı için elendi, 855 aday ise şan ve dans yetilerini sergilemek üzere birinci aşamaya davet edildi.

2 gün süren ilk aşamada sınava katılan 855 kişinin girmeye hak kazandığı sınavın ilk aşamasında 1 dakikalık şan ve 2 dakikalık hareket sınavı sonrası 700 mezun sanatçı elendi. Elenen sanatçılar, elemelerin adil bir biçimde yapılmadığını savundu. Sıvana katılan çok sayıda sanatçı duruma sosyal medya hesapları üzerinden tepki gösterdi.

GÜN İÇİNDE İKİ FARKLI MESAJ

Sınav sonuçlarının fiziki olarak ya da dijital ortamda yayınlanmaması ve SMS ile bildirilmesi tepkilere neden oldu. lk başta “olumsuz” mesaj giden bazı adaylara daha sonra “olumlu” mesajlar gitti bu durum ise ekran görüntüleri ile belgelendi.

Elemelere katılan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir adaya 1 Temmuz günü sabah saat 08.55’te atılan ilk SMS’te “İkinci aşamaya katılacaklar arasında yer almamaktasınız” denildi. Ancak aynı adaya saatler sonra 17.28’de ise “Oyunculuk sınavlarının 2. aşaması için 4 Temmuz 2021 tarihinde saat 14.30’da Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezinde hazır bulunmanız gerekmektedir.” şeklinde SMS gönderildi.

Oyuncular Sendikası’ndan İzmir Şehir Tiyatroları Sınav Sürecine Dair Açıklama

Oyuncular Sendikası,  İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın oyuncu seçme sınavlarına dair bir açıklama yaptı. Oyuncular Sendikası’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ileseçmelere katılan adayların paylaşımları ve sendikaya yaptıkları başvurulardan sürece dair şüphe oluştuğu anlaşılmaktadır. Seçmelerin özensiz yapıldığı, oyuncuların oyunculuk becerilerinin değerlendirmeye alınmadığı, elenenlere ve seçilenlere dair şeffaf bir liste yayınlanmadığı iddia edilmektedir. Oyuncular Sendikası olarak sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz.” dedi.

Yücel Erten: “Asılsız İddialara Dayanarak İzBBŞT’nı Acemice Sorgulamarını Yadırgadım”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (İzBBŞT) Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten, Oyuncular Sendikası’nın açıklamasının kurumsal çerçevede yapılmadığını ve somut dayanakları bulunmadığını iddia ederek “oluşumu için çaba verdiğimiz İzBBŞT’nı, asılsız iddialara dayanarak -deyimi bağışlasınlar- acemice sorgulamaya kalkışmalarını yadırgadım” dedi.

Yücel Erten’in açıklamasının tamamı ise şöyle:

“Bunu internette gördüm. Oyuncular Sendikasındaki meslekdaşlar, ‘Kamuoyuna’ yayınlamışlar. İzmir BB Şehir Tiyatrolarının Genel Sanat Yönetmeni olarak benden açıklama bekliyorlarmış. Soruları varsa önce kuruma yönelmeyip, bana ulaşmamış olmalarını ve ‘Kamuoyuna’ başlığı ile Twitter’dan paylaşmalarını nezaketten uzak buldum. Oluşumu için çaba verdiğimiz İzBBŞT’nı, asılsız iddialara dayanarak -deyimi bağışlasınlar- acemice sorgulamaya kalkışmalarını yadırgadım.Bu duyuru ile sosyal medyadaki bazı çocukça hırçınlıkları ve asılsız söylentileri, inceleyip araştırmadan yaymak gibi bir işlevi üstlenmiş olmalarından da hoşlanmadım.Somut dayanakları olan soruları varsa, değerli bir sendikamızı aydınlatmaktan kaçınmayız. Ama bu ancak kurumsal çerçevede gerçekleşir. Twitter aracılığı ile değil.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi: “Sanatla İlgili Kararlar Sanatçılara Bırakılmaktadır”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Şehir Tiyatroları’nın (İzBBŞT), sınavına dair bir açıklama yayınladı. Belediye açıklamasında; “Kadro sınavlarına oyunculuk pozisyonu için yapılan 1065 başvurudan 210’u bu koşulu karşılamadığı için elenmiş, 855 aday ise tiyatronun olmazsa olmazı şan ve dans yetilerini sergilemek üzere birinci aşamaya davet edilmiştir. dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasının tamamı ise şöyle:

İzBBŞT’nin 4-20 Haziran 2021 tarihleri arasında kultursanat.izmir.bel.tr adresinde yayımlanan kadro ilanındaki “Adaylarda aranan nitelikler” kısmındaki “Üniversitelerin, konservatuvarların Oyunculuk Anasanat Dalını veya yurt dışında denkliği Milli Eğitim Bakanlığınca kabul edilmiş okulları bitirmiş olmak” koşulu da yine İzBBŞT Yönetmeliği’ne dayanarak getirildiğinin belirtildiği açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Kadro sınavlarına oyunculuk pozisyonu için yapılan 1065 başvurudan 210’u bu koşulu karşılamadığı için elenmiş, 855 aday ise tiyatronun olmazsa olmazı şan ve dans yetilerini sergilemek üzere birinci aşamaya davet edilmiştir. Adayların iyi koşullarda sınava girmesi için gerekli önlemler alınmıştır. Sınav alanında sabah ve öğlen tüm adaylara kumanya verilmiş, çay, kahve ve su servisi yapılmıştır. Adayların sıcak havadan etkilenmemesi için gölgelik alanlar oluşturulmuş ve rahat oturma düzeni sağlanmıştır.

Birinci aşama sınavları kamera ile kayıt altına alınmış ve süreç şeffaf bir biçimde yürütülmüştür. Her aday şan sınavına tek başına, dans sınavına ise altışarlı gruplar halinde alınmıştır. Dans sınavında her altışarlı gruba farklı koreografi verilmiş, müzik eşliğinde ritim duyguları ve hareket kabiliyetleri değerlendirilmiştir. Şan sınavında ise adaylardan en az bir parça söylemesi istenmiş ya da piyano eşliğinde ses/ritim duyarlılığı değerlendirilmiştir. Enstrümanını getiren adayların enstrüman çalmasına izin verilmiştir. Heyecanlanan veya zorlanan adaylara birden fazla fırsat tanınmıştır.

Eski Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü ve İzBBŞT Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten, 9 Eylül Üniversitesi Oyunculuk Anasanat Dalı eski Başkanı ve İzBBŞT Sanat İletişim Direktörü Prof. Hülya Nutku, Kocaeli BB Şehir Tiyatroları Sanatçısı ve İzBBŞT Sahne Direktörü Ufuk Aşar, emekli İzmir Devlet Operası Sanatçısı Altuğ Dilmaç ve İzmir Devlet Opera Balesi Sanatçısı Meltem Yorulmaz’dan oluşan jüri sonuçları değerlendirmiş ve 1-4 Temmuz arasındaki ikinci aşamaya 156 kişinin davet edilmesine karar verilmiştir. Sınavların ikinci aşaması ise tüm şeffaflığıyla sürdürülmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak büyük bir heyecanla perdelerinin açılmasını beklediğimiz İzBBŞT’nin her zaman yanında olduğumuzu bu vesileyle tekrarlarız. İzBBŞT Yönetmeliği yukarıda değinildiği gibi çok önceden bağımsız kurullarca belirlenip kamuoyuna duyurulmuş, sınav süreci de bu doğrultuda başlamış ve halen devam etmektedir. Bu aşamada bir değişiklik beklentisiyle sınava gölge düşürecek açıklama yapmama konusunda herkesi sağduyuya çağırıyoruz. Bu süreçte İzBBŞT Yönetmeliği’nde değişiklik beklentisi, halen sınavları devam eden adaylar ve İzBBŞT’nin sezon hazırlıklarında önemli olumsuzluklara sebep olacaktır.

Şartnamede; “adaylarda aranan nitelikler” gelecekte daha kapsayıcı, katılımı arttıran bir anlayışla genişletilebilir. Biliyoruz ki, bu kent için çok anlamlı olan ve belki de başlatılması çok geciken bu girişim zamanla eksiklerini gidererek, olgunlaşarak güçlenecektir.”

TİYATROCULAR SORUYOR YANIT ALAMIYOR!

Yapılan açıklamaların ardından sınavın hala adil bir şekilde yapılmadığını savunan adaylar, jürinin tüm mezun sanatçılara eşit hak tanığından ve adil olduğundan emin olmak istiyor.

3 dakikada oyun parçaları izlenmeden, apar topar 700 kişiyi eleyen, sehven mesajlar atan jürinin acilen istifa etmesini, sınavın durdurulmasını ve başta belediye başkanı Tunç Soyer olmak üzere sınavda yetki sahibi olanların açıklama yapmasını talep eden mezun sanatçıların sorduğu sorular ise şöyle:

1- Jüri kimlerden oluşuyor? Yakın akrabaları ya da öğrencileri sınava girdi mi?

2- Neden 1. aşamayı geçenlerin listesi resmi olarak hiç bir kanalda açıklanmadı? Neden SMS le bildirildi? Sabah aşama geçemedin mesajı alan kişi akşam nasıl oldu da aşama geçtin mesajı aldı? O arada ne oldu?

3- Neden Oyuncu seçmesinde ilk aşama oyunculuk değil de dans, şan ve hareket alanlarında ve eleme niteliği taşıyarak yapıldı? Oyunculuklarını izlemediğiniz yaklaşık 700 kişiyi ne hakla ve neye dayanarak elediniz?

4- Sanatsal tercihinizi sadece YÖK okullarından yana kullandınız bunun doğru ve adil bir kıstas olduğuna inanıyor musunuz? İyi oyuncu mu arıyorsunuz yoksa diploma mı?

Yücel Erten: “Kazanırsam süper; kazanamazsam bu sınav, bu yöntem, bu jüri skandal!”…

İzBBŞT Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten, oyuncu seçme sınavlarına dair “İzBBŞT’nın kuruluş sürecinde düşünce ve gözlemler” başlığı altında sosyal medya hesabı üzerinden iki açıklama yayımladı.

Erten yaptığı ikinci açıklamasında:

“Şikayet hummasına yakalanan bazı kişilerin iddia ettikleri gibi, ilk elemede 700-800 kişi falan elenmiş değil. Negatif şehir efsaneleri uydurmanın gereği yok. İlk elemeye ya da seçmeye 541 kişi katılmış. Bu adaylar 5 gün boyunca 8-10 saat süren ilk eleme sürecinde sınanmış, 158 kişiye ikinci aşamaya katılma hakkı tanınmıştır. Onu izleyen 4 günlük ikinci aşamada bu sayı yarıya indirilecek, 2 gün sürecek son aşamada da İzBBŞT’nin 36 kişilik oyuncu kadrosu seçilmiş olacaktır. Sınav ilanını okumuş herkesin bunun bir yöntem olduğunu kavramış olması beklenir.

Şimdi artık herkesin yüzleşmek zorunda olduğu ahlâki sorunumuzun adını koyabiliriz: Eleme-seçme sürecinin nasıl işleyeceğini adayların belirlemesi gibi bir ihtimal bulunmadığına göre; kurumun belirlediği yöntemin güvenilir olup olmadığına aday kendisi karar verecektir. İlandaki bilgiye sahip olarak sınava girmek ya da girmemek her bireyin özgür iradesine kalmıştır. Bu yöntemi kamuoyu önünde eleştirmesinin, tartışmasının, reddetmesinin önünde de hiç bir engel yoktur. Demek ki 16 gün boyunca düşünüp değerlendirebilir, böyle bir yöntemi uygun bulmuyorsa başvurmayabilir, bu yarışa girmeyebilir. Ama sınava girmişse; uygulanacak yöntemi de kabullenmiş sayılır. Doğal ki her sınavdan başarılı çıkanlar da olacaktır, başaramayanlar da. Ama başarısız sayıldığını öğrendiği zaman, objektiviteden yoksun ifadelerle bu yönteme veryansın etmeye başlıyorsa, orada ahlâki bir sorun vardır. “Kazanırsam süper; kazanamazsam bu sınav, bu yöntem, bu jüri skandal!”…

Başlangıçta dediğim gibi, eleme ve seçme yönteminin gerekçelerini de açıklayacağım, diploma konusuna da döneceğim. Ama bence siz de bu saptamayı üstünkörü okuyup geçmeyin, hemen unutuvermeyin, konuyu başka sorunlara kaydırmayın; üstünde biraz durun: ‘Ahlâki bir sorun’…

Yücel Erten’in “İzBBŞT Kuruluş Sürecinde Düşünce ve Gözlemler” başlıklı açıklamalarının tamamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

(GÜNCELLENECEK)


Ne Olmuştu?

“İzmir Şehir Tiyatroları” sınavlarına Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nden mezun olan sanatçılar kabul edilmedi.

1991 yılında kurulan ve 30 yıldır adını başarıyla kazıyan bir çok sanatçının yetiştiği Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan “İzmir Şehir Tiyatroları” sınavlarına kabul edilmemesi üzerine MSM’nin sosyal medya hesaplarından ve internet sitesi üzerinden duruma tepki gösterildi.

Müjdat Gezen tarafından kaleme alınan açıklamada, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile olan telefon görüşmesini aktaran Gezen; “Diploma bu meslekte gerçekten çok önemli ise o zaman insanlar sorarlar! Adile Naşit’in, Münir Özkul’un, Gazanfer Özcan’ın, Muammer Karaca’nın ve daha yüzlerce usta ismin diplomaları nereden?” diye sordu.

Müjdat Gezen’in açıklamasının tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu