DünyadanHaberler

İtalya'nın en renkli festivali Venedik Karnavalı, corona virüsü salgını nedeniyle iptal edildi

İtalya’nın en renkli festivali Venedik Karnavalı, bitmesine iki gün kala corona virüsü salgını nedeniyle iptal edildi.

Corona virüsü Venedik Karanavalı’nı da vurdu. İtalya’da Veneto Bölgesel Yönetim Başkanı Luca Zaia, Venedik’in dünyanın her yerinden turist çeken karnavalın corona virüsü nedeniyle iptal edildiğini duyurdu. Bu akşamdan itibaren Venedik Karnavalı’nın yanı sıra 1 Mart’a kadar olan spor müsabakalarının da yasaklandığını açıkladı.

İtalya’da yeni tip corona virüsü (Covid-19) dolayısıyla ilk kez dün bir kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi. Vaka sayısının bir günde çift haneli sayılara ulaştığı ülkenin kuzeyinde tedavi gören 78 yaşındaki erkek hastanın akşam saatlerinde yaşamını yitirdiği bildirildi. Bu ölüm, İtalya’da salgın nedeniyle ilk ölüm olarak kayıtlara geçti.

İtalya’nın Lombardiya Bölgesi’ndeki vakalarla, ülke genelinde bir anda fırlayan vakalar sonrasında Sağlık Bakanı Sperenza, bölgenin başkenti Milano’da yaptığı basın toplantısında, aldıkları önlemler kapsamında, 10 yerleşimde tüm kamu etkinlikleri ve okul faaliyetlerinin bir hafta süreyle askıya alındığını duyurmuştu.

İtalya’nın kuzeyinde önceki gün ortaya çıkan yeni vakalar dışında, Roma’da 2’si Çinli, 1’i Çin’den getirilen İtalyan olmak üzere 3 kişinin Covid-19 dolayısıyla tedavileri devam ediyor.

İtalyan yetkililer bu bölgede yaşayan halka evlerinde kalmaları çağrısında bulundu. Okulların tatil edildiği ve spor karşılaşmalarının iptal edildiği bildirilirken, ülkede gayrisafi üretimin yüzde 30’unu karşılayan Lombardiya ve Veneto bölgelerinde şirketler çalışanlarından evde kalmalarını istemeye başladı. Venedik Karnavalı’nın da iptal edildiği açıklandı.

Kaynak ve Fotoğraflar: NTV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu