DünyadanHaberler

İtalya’da koronavirüs salgını nedeniyle tüm sinema salonları kapatıldı

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İtalya’da hükûmet tarafından alınan kararla ülkedeki tüm sinema salonları 3 Nisan’a kadar kapatıldı.

FilmLoverss’ın The Playlist’ten aktardığı habere göre, ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan, ancak zamanla dünyanın dört bir yanına yayılarak tüm dünyada korkuya neden olan koronavirüs, sinema dünyasında da etkisini hissettiriyor. İnsanların kapalı alanlarda toplanması salgının yayılması için tehlike teşkil ettiği için sinemada izleyici rakamlarında kayda değer düşüş yaşanırken, hükûmetler ve sinema kurumları da bu salgının önüne geçmek için ciddi önlemler almak zorunda kalıyor.

SXSW Film Festivali, MipTV, Canneseries ve Selanik Belgesel Festivali gibi festivaller ve fuarlar, korona virüsü salgını nedeniyle ertelenmek zorunda kalırken, bazı ülkelerde sinema salonlarının tamamı kapatılmak zorunda kalıyor. Salgından en ciddi şekilde etkilenen ülke olan Çin’de sinema salonlarının kapatılmasının ardından bu kez de benzer bir karar İtalya’dan geldi. İtalya hükûmeti, ülkede çok sayıda ölüme neden olan koronavirüs salgınının önüne geçebilmek için tüm sinema salonlarını 3 Nisan’a kadar kapatma kararı aldı. Üstelik salgının kontrol altına alınamaması hâlinde bu kararın daha ileri bir tarihe uzatılabileceği belirtiliyor.

Son bir haftanın gişe hasılatında yüzde 79 düşüş

Geçen yıl toplam 710 milyon dolar gişe hasılatının elde edildiği İtalya, sinema salonlarının gişe hasılatı konusunda tüm dünyada 10’uncu sırada yer alıyor. Bu yüzden ülkede sinema salonlarının kapatılması sadece ülke sinemasını değil, tüm dünya sinemasını etkiliyor

Öte yandan geçtiğimiz haftanın gişe rakamları, bu karar alınmadan önce de insanların sinema salonlarından uzak durduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz hafta İtalya’daki toplam gişe hasılatı bir önceki haftaya kıyasla yüzde 79’luk düşüş yaşayarak 504 bin dolara geriledi.

İtalya’da alınan bu karar, salgının kontrol altına alınamaması hâlinde Almanya, Fransa, Yunanistan gibi ülkelerde de benzer kararlarının alınıp alınmayacağı sorusunu doğuruyor. Ayrıca Cannes Film Festivali gibi festivallerin akıbeti de belirsizliğini koruyor.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu