arkeolojiDünyadanHaberler

İtalya, yasadışı olarak toplanan yaklaşık 800 arkeolojik eseri kurtardı

Ülke polisi, milattan önce altıncı yüzyıla kadar uzanan ve 11 milyon euro değerinde Belçikalı bir koleksiyoncudan yasadışı yollardan toplanmış yüzlerce arkeolojik eser ele geçirdiğini söyledi.

Kültürel mirastan sorumlu güvenlik güçlerine göre, yaklaşık 800 “olağanüstü nadir ve paha biçilemez değer”, İtalya’nın güneyinde bulunan Puglia’daki gizli kazılardan geldi.

Soruşturma, Puglia’daki bir devlet arkeoloji laboratuvarının Avrupa sanat kataloglarında “zengin Belçikalı bir koleksiyoncuya” ait eserlerin güney İtalya’daki bir müzede bulunan eserlere benzediğini fark etmesiyle 2017 yılında başladı.

YETKİLİNİN DİKKATİNDEN KAÇMADI

Belçikalı koleksiyoncunun koleksiyonundaki Puglia’nın tarihi bir bölgesi olan Daunia’dan gelen bir yassı taş levhanın merkezinde bir parça eksikti.Restorasyon laboratuvarından bir yetkili, müze koleksiyonundaki parçanın, eksik olan bir kalkan ve atlı bir savaşçının tasarımını tamamladığını fark etti.

Polisten yapılan açıklamada, “Arama sırasında, tümü İtalya’dan yasadışı olarak ihraç edilen ve daha sonra Belçika’da ele geçirilen yüzlerce eserden oluşan gerçek bir ‘arkeolojik hazine’ ele geçirildi” denildi.

The Guardian

Başa dön tuşu