Haberler

İşte Geleneksellleşecek Müstehak Ödülleri Adayları

Bu Ödüller ile Karanlıkta Kalanlar‘ı ödüllendireceğiz(!), hani şu kapıların arkasında kalan, konuştuğumuz ama unuttuklarımızı… Hep iyi olan ödüllendirilecek değil ya bu dünyada birazda kötülükler ödüllendirilsin dedik ve sizler için Müstehak’ı kurduğumuz günden bu yana sanat alanında destek olanları değilde köstek olanları sıraladık. Ödülleri vermek içinde sizlerin vicdanına ve oylamasına bırakıyoruz adayları. Oylama 24 saat boyunca twitter üzerinden devam edecek eğer siz de adaylarımıza oy vererek oylarınızı bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

Talan etmeyi sizden öğrenecek değiliz!

 • Akm Hurdacı’ya Düştü

Yedi yıldır kapalı olan ve içi boş, camları kırık, atıl bir halde hâlâ onarılmayı bekleyen İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin içindeki pek çok önemli teknik aksam ve diğer eşyaların ikinci elcilerde, hurdacılarda satıldığı ortaya çıktı. 
 

 • Şehir Tiyatroları 10 yıllık Arşivi talan edildi.

Şehir Tiyatroları’nın 100 bin materyalden oluşan arşivinin üçte birinin talan edildiğini Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu ve Kütüphane Müdürü Enis Kayhan da doğruladılar. Şehir Tiyatroları’nın kuruluş belgeleri, müzelik eşyalar, Vasfi Rıza Zobu ve Bedia Muvahhit gibi sanatçıların fotoğrafları kayıp.

 • Ne çektin be İrfan Şahinbaş

Ağaçların kesildiği, silahların patladığı ve bir kadın güvenlik görevlisinin kalp krizi geçirdiği Devlet Tiyatroları İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nde dün çalışma yapan özel bir firmaya ait kepçe, kafeteryanın çökmesine neden oldu.
 

Hedef Göstermeyi en iyi biz biliriz

 • Yeni Akit

Haberlerinden çok sanatçıları sık sık hedef göstererek yaptığı provokasyonlarla gündeme  gelen Yeni Akit isimli gazete güçlü adaylarımızdan.

 • Recep Tayyip Erdoğan

Gezi direnişine dair yaptığı konuşmalarda sık sık dönemin oyuncular sendikası başkanı Memet Ali Alabora’yı hedef göstererek başladığı yolda Defne Halman’ı da ekleyerek adaylarımızdan biri oldu!

 • Melih Gökçek

Gezi eylemlerinin 1. Yılı için hazırlanan videoda yer alan sanatçıları sosyal medyadan hedef göstererek adaylarımızdan biri olmaya hak kazandı.

 • Yeni Şafak

Gezi Eylemleri sonrasından “Mi minör” oyunuyla Gezi’nin provasını yaptılar diyerek çıktığı yolda hızla ilerleyerek kısa sürede birçpk sanatçıyıda listesine ekledi…
 

Zehir Etmeyi en iyi biz biliriz:

 • Sanatçılar 27 Marta yine çadırda girdi.

Van’da, 2011 yılında meydana gelen iki büyük depremden sonra hasar gören ve ardından çadırda oyunlarını sergileyen Van Devlet Tiyatrosu’nun oyuncuları, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’ne yine çadırda girdi.

 • 27 Mart Sanatçılar Adliyede buluştu

27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde sanatçılar Çağlayan Adliyesi önünde buluşarak Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yıkımına karşı suç duyurusunda bulundular…

 • Rumeli Hisarı mescid oldu.

Rumeli Hisarı’nda başlayan restorasyon çalışmaları devam ederken tiyatro sahnesinin ortasına mescit yapıldığı ortaya çıktı. Sanat tarihi uzmanları ve sanatçılar tepki gösterse de sonuç değişmedi, mescit oldu!
 

Yasaklamayı Sizden Öğrenecek Değiliz

 • Köy okulunda Opera yasak Antalya Elmalı

Antalya’nın Elmalı İlçesi’ne bağlı Bayralar da bulunan ve 10 köyden taşımalı öğrencilerin geldiği Durmuş Yener Ortaokulu’nda Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB) sanatçıları tarafından verilecek konsere, İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Akalın izin vermedi “Daha müzikten anlamayan çocuklar operadan ne anlar” düşüncesiyle izin vermediğini söyledi.
 

 • Mersin milli eğitim müdürü 4 çocuk oyununu yasakladı

Mersin milli eğitim müdürlüğü, Mersin Tiyatro Derneği’nin 4 oyununu yasakladı. Tiyatro Arya Grubu “Gökkuşağı Altında”, Tiyatro Agon Grubu “Gıdık Ali ve Robotu” ve “Harikalar Sirki”ni; Hayali Cinas Tiyatro grubu “Karagöz Süper Dede”yi artık oynayamayacak!
 

 • Can yasaklandı Edirne Valisi tarafından

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Kemal Kocatürk’ün Can Yücel şiirlerinden yönetip 4 yıldır oynadığı “Can” oyununa “metni uygun değil” diyerek oynanmasına izin vermedi. Oyunu için salon izni verilmeyen yönetmen ve oyuncu Kemal Kocatürk “Can” isimli oyununu belediyenin de desteğiyle sokakta sahneledi…
 

Sansürü Sizden Öğrenecek Değiliz!

 • Ali Baba ve kırk haramiler

Devlet Opera ve Balesi’nde 24 yıldır sahnelenen “Ali Baba ve 40 Haramiler” operasının ardından “haramiler” sözcüğü çıkarıldı. Eser 2015-2016 sezonunda “Ali Baba&40” adıyla sahnelenmeye başlandı.
 

 • JR’ın eseri saldırıya uğradı.

Mayıs ayında İstanbul’a gelip Tarlabaşı ve Balat’ta “Şehrin Kırışıklıkları” projesi kapsamında çarpıcı eserlere imza atan JR, duvar resimlerinin üzerlerinin polis tarafından boyandığını duyurdu.
 

 • Nadir sarıbacak sansür canlı yayın

A haber’in canlı yayınladığı törende [Altın Portakal] Nadir Sarıbacak, “Belki bir duble rakı ya da bir demlik çay. Muhabbet kurtaracak bizim dertlerimizi” ifadelerini kullandı. Bu sırada salonun dışarısından görüntüsü verilmeye başlandı.
 

Restorasyonu da En İyi Biz Biliriz!

 • Hatay arkeoloji Müzesi restore edildi(!)

Dünya’nın ikinci büyük mozaik sergileme alanı olan yeni Hatay Arkeoloji Müzesi’ndeki mozaiklerin, yeni müzeye taşınma sırasında bir restorasyon skandalına kurban gittiği ortaya çıktı.
 

 • Aspendos restarasyon faciyası mutfak mermeri

Aspendos Antik Tiyatrosu’ndaki basamaklar ve oturakların orjinal koyu gri yerine beyaz mermer kullanılarak restore edilmesi eleştirilere yol açtı.
 

 Ekmekle oynamayı en iyi biz biliriz:

 • BBT 29 sanatçı atıldı. Alkışlıyoruz işsizce alkışlıyoruz.

Bakırköy Belediye Tiyatrosu‘nda sözleşmeleri devam etmesine rağmen 29 sanatçı’yı işten çıkaran Bülent Kerimoğlu  geçtiğimiz günlerde sanatçı Mert Asutay’ın 6 [ALTI] aylık maaşını ödemeyerek ve sigortasız çalıştırarak güçlü adaylarımızın arasına hızla girdi…
 

 • Levent Üzümcü Özgür Efe  Yeşilpınar

“Fareli Köyün Kavalcısı” oyununda “kese’’ yerine ‘’ kutu ’’ dediği iddiası ile Özgür Efe Özyeşilpınar‘ın işine son verildi
Levent Üzümcü de 19 yıldır görev yaptığı İBB Şehir Tiyatroları’ndan ihraç edildi.
 

 • Füsun Demirel  NTC Yapım

Sanatçı Füsun Demirel, Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan söyleşisindeki ifadeleri çarpıtırılarak sosyal medya üzerinden linç edildi. Füsun Demirel sosyal medyadaki lincin ardından ATV’de yayımlanan NTC Medya yapımı “Aile İşi” dizisi kadrosundan da çıkartıldı.
 

Müstehak Özel Ödülü:

İstanbul Taksim’deki AKM ile ilgili bir soruya yanıt vermeye çalışan dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu AKM‘nin yerini bilemeyerek MÜSTEHAK ÖZEL ÖDÜLÜ’ne layık görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu