HaberlerYurttan Haberler

İstanbul'da 26 bin 456 tarihi eser ele geçirildi!

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 3 ay önce başlattığı çalışma sonucu tarihi eser kaçakçılığı yapılacağı bilgisine ulaştı. Teknik ve fiziki takip sonucu şüphelilerin bazı tarihi eserleri yurtdışına kaçıracağı belirlendi. Tarihi eserleri ellerinden çıkarmak için çalışmalara başlayan şüphelilere 12 Aralık’ta operasyon düzenlendi. “Zeus” adı verilen operasyonda Düzce’de 6 kişi yakalandı. Devamında İstanbul merkezli 4 ilde yapılan operasyonlarda 7 kişi daha gözaltına alındı.

Şüphelilerin ev ve iş yerlerine yapılan baskınlarda 26 bin 456 adet tarihi eser ele geçirildi. Çok sayıda gümüş, altın ve bronz sikkenin yanı sıra ele geçirilen eserler arasında paha biçilemeyen Miken kültürüne ait kral kılıcı, Hellenistik döneme ait Tanrı Helios’un betimlendiği kraliçe tacı, Büyük İskender’in Hindistan seferine hitaben yapılan doğu kökenli heykel büstü, Tanrı Hermes heykeli, Fenike tipi gözyaşı şişeleri de yer alıyor.
Operasyonun en büyük tarihi eser kaçakçılığı operasyonu olduğu belirtildi. Öte yandan operasyon anları polis kamerasına yansıdı.
Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu