HaberlerYurttan Haberler

İsrail protestosunda kırılan ‘Akdeniz’ heykeli 3 yıl sonra Beyoğlu’na ‘döndü’

Türkiye heykel sanatının usta isimlerinden İlhan Koman’ın 2014 yılında kırılan ünlü ‘Akdeniz’ heykeli, Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat binasında sergilenecek.

Fotoğraf: Hürriyet

Heykel ilk olarak 1980 yılında Büyükdere Caddesi’ndeki Halk Sigorta binasının önüne dikilmiş, bir süre Galatasaray Meydanı’nda, bir süre Levent’teki Yapı Kredi binasının önünde durmuştu.
Dört ton ağırlığında ve her biri 12 milimetre kalınlığındaki 112 metal levhanın yan yana getirilmesiyle oluşturulmuş, kollarını açmış bir kadın figüründeki heykel, İstanbul’un en tanınan anıtlarından biri.
İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önündeki Gazze protestosu sırasında kolu kırılan ‘Akdeniz’ heykeline ev sahipliği yapmak için Koman’ın memleketi Edirne ve Antalya’nın Muratpaşa ilçesi harekete geçmişti.
Sanatatak’ın haberine göre yeniden inşa edilen Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat binası 13 Eylül günü açılacak. Heykel dışarıdan da görülebilecek.
Binanın cadde ve Galatasaray Lisesi tarafı tamamen şeffaf camla kaplandı. Giriş katında tüm Yapı Kredi Yayınları’nın bulunduğu binada, kafe, kütüphane, fuaye, tiyatro salonu, çocuk etkinlik alanı ve okuma alanı da mevcut.
İkinci ve üçüncü katlarda sanat galerisi ve Yapı Kredi’nin sikke koleksiyonunun sergileneceği müze var.
‘Akdeniz’ heykeli ise üçüncü katın lise tarafında. Heykel, caddeden görülebilecek bir konuma yerleştirildi.

Yıkılamadı, kırıldı


Gece saatlerinde İsrail’in Levent’teki Başkonsolosluğu önünde toplanan eylemciler, plazaya taş ve yumurta fırlatmış, heykeli de yıkmaya çalışmıştı. Heykeli yıkamayınca tahrip etmeye çalışan kişiler, ‘Akdeniz’in kol bölümünü kırmıştı.

 Kaynak: Diken

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu