HaberlerYurttan Haberler

Isparta'da müze bahçesinden 1500 yıllık heykel çalındı.

Isparta’da bir müzenin bahçesinde bulunan ve 1500 yıllık olan 70 santim boyundaki rahip heykelinin çalındığı bildirildi.
Isparta’nın Yalvaç ilçesinde müzenin bahçesinde bulunan ve M.S. 6’ncı yüzyıldan kalan rahip heykeli çalındı. Yalvaç Adliyesi ile Hükümet Konağı’nın ortasında bulunan, etrafı iki metrelik demir korkuluklarla çevrili Müze Müdürlüğü bahçesinde yer alan M.S. 6’ncı yüzyıldan kalma 70 cm boyundaki rahip heykeli, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce çalındı.
cnnturk.com‘un haberine göre, bu sabah mesai için gelen müze görevlileri tarafından fark edilen hırsızlık olayı polise bildirildi. Olay yerine gelen polis ekipleri yaptıkları incelemede istinat duvarındaki demir korkulukların kesildiği ve tarihi eserin bu şekilde çıkarıldığını belirledi.
Tarihi rahip heykeli 31 Aralık 2010 tarihinde Nevşehir’den Yalvaç’a tarihi eser satmaya geldiği belirlenen dört kişinin Eğirler Köyü yakınlarında durdurulmasıyla ele geçirilmişti. Polis, hırsızlığı o dönem yakalanan şüphelilerin gerçekleştirmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu