HaberlerYurttan Haberler

İşçi Filmleri Festivali Tarsus’ta: "OHAL koşullarında baskının, şiddetin, sansürün karşısında susmayacağız”

İşçi Filmleri Festivali Tarsus’ta “cesaret öğeleri içeren” fotoğraf sergisi ve kokteylle başladı.  Açılış konuşmasını yapan Çiğdem Serin “OHAL koşullarında baskının, şiddetin, sansürün karşısında susmayacağız” dedi

Mersin’in Tarsus ilçesinde bu yıl ikinci kez yapılan İşçi Filmleri Festivali kokteyl ile başladı. Bu yıl “Cesaret öğeleri içerir” diyerek başlayan İşçi Filmleri Festivali’nin Tarsus’taki açılışında “Cesaret öğeleri içeren” direniş fotoğrafları sergilendi.
Festivalin açılışında Tarsus İşçi Filmleri Festivali Tertip Komitesi adına Çiğdem Serin konuşma yaptı. Konuşmasına “Festival çalışmalarına başlamaya karar verdiğimizde, pek çok güçlükle karşılaşacağımızı biliyorduk. Ancak koşullar ne olursa olsun bu festivali gerçekleştirecektik. Çünkü ülkemizde baskı, şiddet, sansürün giderek arttığı koşullarda cesareti daha da büyütmeye ihtiyacımız vardı. Çünkü cesaret bulaşıcıydı” sözleriyle başlayan Serin şunları söyledi:

Cumhuriyet gazetesinin tutuklu gazetecileri, KHK’lerle işinden olan akademisyenler, OHAL yasaklarına rağmen meclise dayanan kadınlar, gericiliğe karşı bilimsel laik eğitim mücadelesi verenler, bu ülkeyi böyle yönetemezsiniz diyenler birbirlerine cesaret bulaştırarak ‘varız’ demeye devam ediyorlar.

İşçi Filmleri Festivali’nin ilk kez 12 yıl önce kolektif emek ve dayanışmayla başladığını söyleyen Serin,“Festivalin amacı dünyayı sosyal, bireysel ve çevresel özellikleriyle yaşanabilir olmaktan çıkaran neo-liberalizm karşıtı deneyimleri paylaşmak; yaşadığımız dünyanın dününe, bugününe ve geleceğine emek cephesinden bakmak; işçilerin yurt içinde ve yurt dışında kendi sınıfı ile iletişim kurmasını sağlamak için sinemanın çevirmenliğinden yararlanmak olarak özetlenebilir” dedi.

“Cesareti bulaştıracağız”

Serin konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

Festivalimizde korku duvarının üzerine perdemizi gerip, üzerine cesareti yansıtacağız. Herkesin sesinin kısılmaya çalışıldığı OHAL koşullarında baskının, şiddetin, sansürün karşısında susmayacağız! Cesur olacağız! Cesareti bulaştıracağız! Ve biliyoruz ki mutlaka kazanacağız!

Festival 2 ve 3 Aralık’ta devam ediyor

Tarsus’ta bu yıl Eğitim Sen, SES, Tarsus Halkevi ve gönüllü festival emekçileriyle düzenlenen festival 2 Aralık’ta Tarsus Eğitim Sen şubesinde, 3 Aralık’ta ise Tarsus Halkevi salonlarında devam edecek. 2 Aralık’taki gündüz gösterimleri cesareti bulaştırmada toplumsal muhalefetin en ön saflarında yer alan kadınlara ithafen kadın filmleri seçkilerinden oluşturuldu.

Kaynak: Sendika.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu