Haberler

İrfan Şahinbaş Sahnesinin Altı Oyuldu!

Daha önce maruz kaldığı çeşitli zorbalıklarla gündeme gelen İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nde bir skandal daha yaşandı.
Hürriyet’in haberine göre ağaçların kesildiği, silahların patladığı ve bir kadın güvenlik görevlisinin kalp krizi geçirdiği Devlet Tiyatroları İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nde dün çalışma yapan özel bir firmaya ait kepçe, kafeteryanın çökmesine neden oldu.
Devlet Tiyatroları İrfan Şahinbaş Atölyesi’nin olduğu Macunköy’deki tesislerde, bu sefer de kafeterya çöktü.
Arazinin 4 bin 250 metrekarelik kısmının Milli Emlak tarafından bir özel firmaya satılmasının ardından başlayan inşaat çalışması sırasında atölyelerin olduğu kısımda yer alan kafeteryanın altındaki toprak kayması yaşandı. Güvenlik kameralarının saniye saniye kayıt ettiği olayda can kaybı olmazken maddi hasar meydana geldi. Kaymanın yaşandığı saatlerde kafeteryada kimsenin olmamasının büyük bir şans olduğunu belirten tiyatro yetkilileri, “İnsanların kafeteryada olduğu zaman kayma yaşansa, can kaybı olabilirdi. Çünkü burası sanatçılar ve çalışanlar tarafından kullanılıyor” açıklamasını yaptı. Yetkililer, riskin devam ettiğini belirterek şu açıklamayı yaptı:
DİĞER ATÖLYELER RİSK ALTINDA
Daha öncesinde 50-60 yıllık ağaçları kestiler, Firma atölyelerimizin olduğu alana çok yakın çalışıyor. 25 metre derinlikte çalışma yapıyorlar ve atölyelerimizin kayma riski olduğunu defalarca yetkililere söyledik, dilekçe yazdık. ‘Tedbir alın, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıyayız’ dedik. Önlem alınmadan, inşaat tekniğine uygun hareket edilmeden çalışma yapıldı ve sonuç ortada. Kafeterya çöktü, diğer atölyeler ise risk altında. Her an kayma yaşanabilir fakat inşaat devam ediyor.”
1 NİSAN’A KADAR ÇALIŞMA DURDURULDU
Olay yerine giderek incelemelerde bulunan Yenimahalle Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Neslihanoğlu, alanda inşaat çalışmasını durdurduklarını belirterek, “Tiyatroya yakın alanda istinat duvarının yapım çalışmasının devam etmesine izin verdik. İstinat duvarından sonra, tiyatro kısmından ulaşıp dolgusunu yapacaklar. Diğer alanda ise 1 Nisan’a kadar çalışma yaptırmayacağız. Firma yetkilileri ile görüştük, tiyatroda kayma sonucu meydana gelen zararı 1 Nisan’a kadar karşılayacaklarını ifade ettiler. Yapı Kontrol Müdürlüğü’müz de kamu selahiyeti açısından alınması gereken tedbirler alınmadığı için tutanak tuttu. Rapor sonucunda ise firmaya belirli bir para cezası kesilecek” dedi.
SİLAHLAR PATLAMIŞTI
Devlet Tiyatroları’nın Macunköy’de bulunan, 60 yıldır kullandığı, İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi ile atölyeleri barındıran arazinin 4 bin 250 metrekarelik kısmı, Milli Emlak tarafından özel bir firmaya satılmıştı. Firma geçen mart ayı başında alandaki 40’a yakın ağacı keserek başta sanat dünyası olmak üzere kamuoyundan büyük tepki görmüştü. Sanatçılar yapılan uygulamayı “hukuksuzluk”, ağaç kesimini ise “katliam” olarak adlandırarak vardiyalı ağaç nöbetine başlamışlardı. Araziyle ilgili hukuki süreç devam ederken inşaatı sürdüren firma çalışanları ve DT güvenlik görevlileri arasında arbede yaşanmış, silahların ateşlendiği arbedede bir güvenlik görevlisi darp edilirken bir kadın güvenlik görevlisi de kalp krizi geçirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu