Köşe Yazarları

Iraz Yöntem / Terbiyesiziz!

IMG_0486
Bugün ‘Tiyatro‘nun geldiği noktada herkesin paylaşacak ne çok fikri var! Kimilerine göre tiyatro çoktan ölmüş,kimilerine göre ‘yeni jenerasyon’hiç yaratıcı değil, kimilerince de ‘tiyatro dediğin öyle yapılmaz böyle yapılır!‘.
Henüz reşit olmadık -çok şükür (!)-, rüştümüzü ispat etmek haddimize değil. Bu meslekte ömür boyu öğrenci kalmaya karar verenlerdeniz; malum, öğrenmeye ömür yetmez. Ama bizim de söyleyeceklerimiz var; kimse kulak değil tabi, biz de boynuz olmak niyetinde değiliz.
Kollektivizmi temeline alan bir meslekte her geçen gün neden bu kadar yalnızlaştığımızı/yalnızlaştırıldığımızı merak ediyoruz. Oyun alanlarımız olan sahnelerin kimsenin tekelinde olmaması gerekirken, “Asıl muhatapları bile ilgilenmezken sana ne şundan, bundan?!” cümleleriyle bu kadar sık karşılaşıyor olmamızın nedenlerini araştırıyoruz. Temel meselenin ‘kurumlar arası‘ değil de ‘durumlar arası‘ olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Birlik olmaktan vazgeçtiğimiz anda yok olacağımız gerçeğiyle yüzleşeli epey oluyor; ama biz hâlâ “BİZ” olamıyoruz! “Gençler de kendi çaplarında bir şeyler yapıyor işte” algısından “Hep beraber YENİ bir şeyler yapalım” algısına terfi edebildiğimiz anda ne kadar güçlü olabileceğimizi biliyoruz; ama dedik ya, sıra bize gelene kadar!…
Belki biraz terbiyesizlik yapıyoruz. Sürç-i lisan ediyorsak affola;ama “Haydi, hep beraber olalım” demek terbiyesizlikse,biz terbiyesizlik yapmaya devam edeceğiz, haberiniz olsun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu