Köşe Yazarları

Iraz Yöntem / İçimize Bir Ses Üflese

İçimize Bir Ses Üflese…
Malumunuz Müstehak ayda bir çıkıyor. Baskıya yetişmesi için bizler de yazılarımızı erken teslim ettiğimizden, o ayın gündeminden biraz geride kalabiliyoruz. Her şeyin süratle değiştiği çağımızda, hele ki yaşadığımız ülkenin gündem enflasyonunu da düşünürsek, pek de anormal bir durum değil bu. Özellikle kültür-sanat gündemini ele alacak olursak, bu enflasyonun içinde arayıp da bulamadığımız ender konulardan biri ne yazık ki… Basılı dergide eksik/geç kaldığımız tüm konuları internet sitemizden tamamlamaya çalışıyoruz biz de.
denemeBir süredir www.gazetemustehak.com adresinden uluslararası kültür-sanat haberleri paylaşmaya başladık, belki dikkatinizi çekmiştir. Müstehak ailesine katılan Ayşe Göç, özellikle haberlerin çevirilerinde bize yardımcı oluyor. Buradan hem ona bir selam çakalım, hem de yine ‘hoş geldin’ diyelim 🙂
Uluslararası basını tararken -algıda seçicilikten olsa gerek- genellikle Ortadoğu’daki tiyatro yaşamını merak eder buluyorum kendimi. İran’da, Suriye’de, ağırlıklı olarak muhafazakar Doğu ülkelerinde ve savaşın hakim olduğu topraklarda insanların sanatla -özellikle tiyatroyla- olan ilişkilerinin ne kadar enteresan olduğunu biliyor musunuz?
Bütün zorluklara ve katı kurallarla kısıtlamalara rağmen ne kadar da canlı bir tiyato yaşamı varmış birçoğumuzun bilmediği… İnsanlar yaşadıkları acıları, zorlukları, unutmak istemedikleri tüm güzel duyguları her şeye rağmen anlatmanın ve paylaşmanın bir yolunu buluyorlar. Yeraltı mağaralarında, ücra sokaklarda, gizli mekanlarda; cezalandırılma pahasına tiyatro yapmaya devam eden sayısız yüreğin varlığı… Sadece yaşadığımız ülkede değil; dünyada da yalnız olmadığımızı bize hissettiren şahane bir duygu bu!

Barış, insandan yana oIan tüm çabaIarın, tüm üretimin, yaşama sanatını da içermek üzere tüm sanatIarın temeIidir.
Bertolt Brecht

Mart ayı bizim için ‘tiyatro’ demek; 27 Mart Dünya Tiyatro Günü… Her yıl dünyanın 100’ü aşkın ülkesinde kutlanan 27 Mart’ta hem uluslararası bir bildirge yayınlanır; hem de ülkeler kendi ulusal bildirilerini yayınlar. Ben bu satırları yazarken, 2016 uluslararası bildirgesinin yazarının kim olacağı henüz açıklanmadı. İsterim ki, şu an savaşın göbeğinde yaşayan ve her şeye rağmen tiyatro yapmaya devam eden cesur yürek bir tiyatrocu tarafından yazılsın. Bütün dünyanın sessiz sedasız evinden izlediği; binlerce insanın öldüğü, milyonlarca insanın ölmekten beter olduğu bu korkunç ve vahşi savaş ortamında sanatın gücüyle bir ses yükselsin! Dünyadaki bütün tiyatrocuların sesleri bir olsun ve o ses tüm insanlığın içine ‘yaşam’ı, ‘barış’ı, ‘güzellikler’i, ‘iyi’yi üflesin…
27 Mart Dünya Tiyatro Günü kutlu olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu