Köşe Yazarları

Iraz Yöntem / Bizi Çalışmak Kurtarır

Bir önceki ay aslında “Yeni sezonda görüşmek üzere” diye bitirmiştim yazımı; ama görüyorsunuz ki bizde iş bitmedi hala 🙂
Fiziksel olarak sezonu kapattığımıza bakmayın, önümüzdeki sezon için harıl harıl çalışıyoruz aslında: Repertuarımızda neler olacak, ailemizin yeni üyeleri kimler olacak, nasıl bir süreç bizi bekliyor ve bu sürecin inşasında bizim rolümüz ne olacak gibi sorulara merakla cevap arıyoruz. Kısacası, tıpkı geçtiğimiz ay birçoğumuzun gündeme getirdiği ve bu sayımızın ana teması olan sorunun cevabını arıyoruz aslında: “NASIL BİR TİYATRO?”
Birden fazla doğru cevabı olan bu çok bilinmeyenli denklemde en azından adım adım gitmeye çalışıyoruz; çünkü sorulabilecek en doğru soruyla karşı karşıyayız. Tiyatro(Hâl) olarak bizim de kısa-orta ve uzun vadede hedeflerimiz var. Ve tabi ki hedeflerimize ulaşabilmek için aşmamız gereken engeller de var; şu hayatta “kolay” olanı kim kaybetmiş de biz bulalım? Öncelikle, her zaman, ÖZGÜR ve ÖZGÜN tiyatro yapabilmenin peşinde koşuyoruz. İNSAN’a dair olan her şeyi dert ediniyoruz ve dertlerimizi ifade edebilmenin farklı ve estetik biçimlerini araştırıyoruz.
Yaptığımız her yeni oyunda, öğrendiğimiz her şeyi geliştirebilmeyi ve sanatsal CE1Ep9bUMAAu7Fyüretimimizi bir üst seviyeye taşıyabilmeyi hedefliyoruz. Tabi ki aynı zamanda finansal kaynaklarımızı da geliştirmeye ve genişletmeye çalışıyoruz; malumunuz, devamlılığımızı sağlayabilmek ve gelecekte de varolabilmek için, birçok konuk ekibe de ev sahipliği yaptığımız oyun alanımız olan sahnemizi kaybetmemek için buna mecburuz. Zaten aslında en büyük zorluk da burada başlıyor: Hem sanatsal, hem de finansal kaygılarınn dengesini tutturabilmek çok önemli; biri diğerine ağır basarsa terazi şaşıyor ve bir bakmışsınız ki aslında yapmak istediklerinizden ve olmak istediğiniz yerden çok uzaklaşmışsınız! Ama Vanya Dayı’nın dediği gibi:“Bizi çalışmak kurtarır!”
Biz de önce kendi kapımızı temizleyelim diyoruz; malum hepimiz kendimizden başlasak zaten “DOĞRU”ya ulaşmak için önemli bir yol katetmiş olacağız. Bir arada daha güçlü olduğumuz gerçeğini bildiğimizden, daha da hızlı ilerleyebileceğiz. İşte tam da bu sebeple, temellerini geçen ay attığımız bir işbirliği içine girdik birçok tiyatroyla.
Şimdilik sizler için hoş bir merak konusu olsun ama ufak da bir tüyo vereyim; bağımsız tiyatrolar olarak işbirliği yapınca daha da güzel oluyoruz, haberiniz olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu