Köşe Yazarları

Iraz Yöntem – Birlikte çok güzeliz…

Artık zaman o kadar hızlı geçiyor ki, her yıl ‘Sansürsüz Kültür-Sanat Yıllığı’nı hazırlarken hep aynı cümleleri kuruyoruz: “Yine ne kadar çok şey yaşamışız bu yıl!…” Fakat bu süratin ve yaşanan olayların beraberinde getirdiği başka bir cümle daha oluyor: “Bu geçen sene olmamış mıydı yahu?…

İşte bu sene yazımı yazmak için bilgisayarın başına ilk oturduğumda bunlar geçti aklımdan… Yine yasaklar, sansürler, otosansürler, gözaltılar, tutuklamalar, hedef göstermeler, hak gaspları, ölümler…

Ama bu sefer başlı başına bir duygu tüm olan bitenlerin üzerinde beni çok heyecanlandırıyor: Birliktelik. Hem de öyle böyle heyecanlanmıyorum! Artık bizim bir ortak çatımız var: TİYATRO KOOPERATİFİ!

İstanbul’un iki yakasından (şimdilik) 35 ortağı olan Tiyatro Kooperatifi, 26 Haziran 2019’da resmi kuruluş sürecini tamamladı.

Yıllardır sürdürdüğümüz çalışmalar ve edindiğimiz deneyimler sonucunda türünün ilk örneği olan bir sosyal kooperatif kurduk. Hatta sadece bir örgütlenme modeli olarak da değil, var oluşu itibariyle de bir ilk oldu ‘Tiyatro Kooperatifi’.

Sadece tiyatro alanında faaliyet gösteren ticari işletmelerin ortak olabildiği Tiyatro Kooperatifi, kültürel ve ekonomik bir kalkınma modeli olarak inşa edildi.

Türkiye’de özel tiyatrolar, Türk Ticaret Kanunu uyarınca ‘tacir’ statüsünde; yani herhangi bir marketten, giyim dükkanından ya da lokantadan hiçbir farkı yok. Dolayısıyla özel tiyatroların üzerindeki vergi yükü de bu nedenle çok ağır. Oysa dünyada özel tiyatrolar – bizdeki gibi – tacir statüsünde değiller. Çünkü bizler sanat üreticileriyiz ve sanat kamusal bir hizmettir; tıpkı eğitim, sağlık, adalet gibi.

Dünyada özel tiyatroların statüsü çeşitlilik gösteriyor. Kendi ülkelerinin bütçelerinden, bağlı bulundukları yerel yönetimlerin bütçelerinden pay alıyorlar, çeşitli türde sponsorluk anlaşmaları yapıyorlar. Öyle ki, bilet satışlarından elde ettikleri gelir, toplam gelirlerinin maksimum %20’sini oluşturuyor. Oysa bizde özel tiyatroların toplam geliri sadece bilet satışından oluşuyor neredeyse. Dolayısıyla hem sanatsal üretimin içeriği daralıyor, hem de ayakta kalabilen tiyatro sayısı her geçen gün azalıyor.

Bu tablo bizi yıldırıyor mu? Bu gerçeklikle yaşamak elbette zor ve moral bozucu.

AMA…

Artık tekil seslerden ve serzenişlerden sıyrılma zamanı! Artık dayanışma ve bir arada olma zamanı! Çünkü artık sektörümüzün sıkıntılarını ve çözüm önerilerini seslendirebileceği bir birlikteliğimiz var: TİYATRO KOOPERATİFİ!

Sektörümüzün iyileştirilmesi, daha da profesyonelleştirilmesi, dünya standartlarında bir zemin hazırlanması için ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla, özel sektörle, akademik dünyayla ve diğer meslek örgütleriyle iletişimi başlattık.
Bu sırada dersimize de iyi çalışıyoruz; ilgili olduğumuz ve bağlı bulunduğumuz tüm mevzuat hakkında profesyonel hukukçularla çalışıyoruz, dünyadaki örnekleri araştırıyoruz, önerilerimizi hazırlıyoruz ve adım adım görüşmelerimizi yürütüyoruz.

Bir araya gelmek bile uzun zamanımızı aldı, biliyoruz; yürüdüğümüz yolun da kısa olmayacağı ortada. Ama artık yola çıkmayı başardık ve sabırla, umutla ve heyecanla çalışmaya başladık.

Evet, sorunlarımız ortak; ama şimdi birbirimizin sorunlarına da ortak olmaya karar verdik ve tüm sorunlarımızın çözümüne de ortak olacağız. Bu uzun yolculukta daha da çoğalmak, dayanışma kültürünü güçlendirmek ve ulaştığımız her hedefte mutluluğumuzu da beraber yaşamak istiyoruz.

Bireysel olarak dünyada parmak izlerimizi bırakmak tabii ki çok değerli; ama birlikteliğin izini bırakmak daha da değerli…

Dilerim 2020 tüm hayallerimizin gerçekleşmeye başladığı yıl olur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu