DünyadanHaberler

İngiltere’de tiyatro ve konserler için KDV oranı yüzde 20’den yüzde 5’e indiriliyor

İngiltere Kültür Bakanı Oliver Dowden, Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın KDV indiriminin tiyatrolar, konserler ve daha fazlası için geçerli olacağını açıkladı.

Bugün erken saatlerde Maliye Bakanı Sunak’ın duyurularından sonra Twitter’dan açıklama yapan Kültür Bakanı Oliver Dowden, “RİSHİ Sunak tarafından ilan edilen gösteriler, tiyatrolar, sirkler, fuarlar, eğlence parkları, konserler, müzeler, hayvanat bahçeleri, sinemalar ve sergiler de dahil olmak üzere, KDV’nin yüzde 20’den yüzde beşe indirildiğini onaylamaktan mutluluk duyduğunuKısa bir süre sonra yeniden açılma yolunda daha fazla adım atacağız.” dedi.

Böylece İngiltere hükümeti için üçüncü en büyük gelir kaynağı olan ve %20 oranında uygulanan katma değer vergisi %5’e indirilmiş oldu.

Ancak İngiltere’de özellikle kar amacı gütmeyen kuruluşlar başta olmak üzere ensdüstrinin birçok bölümü zaten KDV’den muaf tutuluyor. Bu KDV indiriminin bilet fiyatlarına nasıl yansıyacağı ise henüz tahmin edilemiyor.

Bu haber, Dowden’in sanat sektörünü desteklemek için 1,5 milyar sterlinlik “Kurtarma Paketi“ni duyurmasından birkaç gün sonra geldi, ancak paranın hala nasıl dağıtılacağı ve ne zaman alınabileceği konusunda sorular sorulmaya devam ediyor.

Aynı zamanda bağımsız çalışan sanatçıların ise hükümetin açıkladığı 1,5 milyar sterlinlik kurtarma paketinden yararlanamayacak olmaları bir tartışma konusu olarak devam ediyor.

Bu haber whatsonstage sitesinden Gazete Müstehak tarafından çevrilmiştir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı