DünyadanHaberler

İngiltere hükümeti kültür sanat kurumları için 1.5 milyar sterlin ‘kurtarma paketi’ açıkladı

İngiltere hükümeti, İngiliz kültürünün mirası kültür sanat kurumlarını korumak için 1.5 milyar sterlinlik “Kurtarma Paketi” açıkladı.

Açıklanan kurtarma paketine göre İngiltere’nin müzelerinin, galerilerinin, tiyatrolarının, bağımsız sinemalarının, miras alanlarının ve müzik yerlerinin geleceği acil yardım paketleri ve kredilerle korunacak.

Pandemi salgını nedeniyle durdurulan kültürel miras alanlarındaki inşaat çalışmalarına yeniden başlanması için finansman sağlanacak.

Hükümet, bugün yaptığı açıklamayla, İngiltere’nin kültür mirası olan kurumlarını korumak ve koronavirüsün etkileriyle başa çıkmaya çalışan sanatçılar için ayırdığı 1.57 milyar sterlinlik (13 milyar 439 milyon 200 bin lira) bütçe ile şu ana kadar en yüksek destek miktarına ulaşan ülke oldu.

Açıkalanan pakete göre tiyatrolar, tarihi saraylar, müzeler, galeriler, canlı müzik ve bağımsız sinema gibi çeşitli sektörlerde binlerce kuruluş acil yardım ve kredilerden yararlanabilecek.

Başbakan Boris Johnson pakete ilişkin yaptığı açıklamada: “İkonik tiyatrolar ve müzikaller, birinci sınıf galerilerimizdeki büyüleyici sergiler, yerel bodrum mekanlarında gerçekleştirilen konserlere kadar, İngiltere’nin kültür endüstrisi bu ülkenin atan kalbidir.

“Bu para, gelecek nesiller için sektörün korunmasına yardımcı olacak, İngiltere’deki sanat gruplarının ve mekanlarının kapıları kapalı ve perdeleri kapalı kalırken ayakta kalabilmelerini ve çalışanlarını destekleyebilmelerini sağlayacaktır.” dedi.

Kültür Sekreteri Oliver Dowden ise; “Sanatın karşılaştığı ciddi zorlukları anlıyorum ve gelecek nesiller için elimizden gelen her şeyi korumamız gerektiğini biliyoruz. Bugün, karşı karşıya kaldıkları finansman kriziyle başa çıkmak için büyük bir acil fon paketini duyuruyoruz.” dedi.

Şu ana kadar benzeri görülmemiş paket şunları içeriyor:

İngiltere’deki kültürel organizasyonlar için hibeler ve kredilerin bir karışımından sağlanan 1,15 milyar £ destek fonu. Bu, 270 milyon sterlin geri ödenebilir kredi ve 880 milyon sterlinlik hibeden oluşacak.

İngiltere’nin ulusal kültür mirası kurumları ve İngiliz Miras Vakfı’na 100 milyon sterlinlik bir destek yapılacak.

Coronavirüs pandemisi nedeniyle duraklatılan kültürel altyapı ve miras inşaat projeleri için 120 milyon sterlin sermaye yatırımı sağlanacak.

Ayrıca açıklanan fonla, Kuzey İrlanda’da (33 milyon £), İskoçya’da (97 milyon £) ve Galler’de (59 milyon £) olmak üzere toplamda 188 milyon sterlinlik destekte bulunulacak.

Bu haber mrcarlwoodward sitesinden Gazete Müstehak tarafından çevrilmiştir.

Başa dön tuşu