DünyadanHaberlerİginizi çekebilirİlginizi ÇekebilirNeler Oluyor Hayatta

İkinci Dünya Savaşı öncesi ve sonrasıyla Avrupa'nın hala ayakta duran tarihi binaları -1-

İkinci Dünya Savaşı sırasında birçok Avrupa kentinin yıkıldığını ve neredeyse tamamen moloz haline geldiğini bilmeyen yoktur.

Ancak yıkılmayan ve hala ayakta duran tarihi yapılarda var. II. Dünya Savaşında bazı kısımları kurtulan ya da yeniden inşa edilen ve hala görkemini koruyan yapılar.

Re.photos, İkinci Dünya Savaşı sırasında binaların ve anıtların muhteşem fotoğraflarını topluyor ve zaman içinde ne kadar değiştiklerini gözler önüne seriyor.

İşte öncesi ve sonrasıyla İkinci Dünya Savaşından bugüne kadar hala ayakta kalan yapılar.

1- Petergof Sarayı

Foto: SergeyLarenkov

Petergof, 23 Eylül 1941’de Naziler tarafından ele geçirildi. 1944’e kadar Almanların elinde kalan saray büyük oranda yıkıma uğradı. Çeşmelerin pek çoğu yok edildi ve saray kısmen patlatılarak yanmaya bırakıldı.

Savaşın bitiminden sonra başlayan restorasyon çalışmaları günümüzde de devam etmektedir.

2- Şanzelize Bulvarı

Öncesi: Deutsches Bundesarchiv / Sonrası: Nicolai Wolpert.

Şanzelize Paris’in kuzey batısında, 8. bölgesinde bulunmaktadır. Concorde Meydanından başlar ve Arc de Triomphe anıtının bulunduğu Charles de Gaulle Meydanında biter (eski adı Yıldız Meydanı). 1950 metre uzunluğundaki bulvarın ilk kilometresi düz, ikinci kilometresi ise yokuşludur. Genişliği ise 70 metredir.

II. Dünya Savaşı sırasında 26 Ağustos 1944 tarihinde ParisMüttefikler‘in eline geçmiş ve Alman işgalinden kurtarılmıştır. 

3- Juno Plajı ve Villa Denise Et Roger

Öncesi: Ken Bell, Sonrası: Lena

Juno Plajı, tarihteki en büyük deniz kaynaklı istilaya ev sahipliği yapmış plajdır. “D Day” zamanları olarak anılan dönemin en önemli yerlerinden biridir. 1944’te Kanadalı askerler tarafından kurtarılmıştır.

4- Paris Concorde Meydanı

Öncesi: Washington Ulusal Arşivi / Sonrası: Nicolai Wolpert.

Fransa’nın başkenti Paris’in 8. bölgesinde, Şanzelize Caddesinin başında olan meydan Concorde Meydanıdır.

İlk fotoğraf 29 Ağustos 1944’te Paris’in kurtuluş kutlamaları sırasında çekilmiş. Kutlamalar sırasında bir keskin nişancı mermisi sonrası kaçışan halk gözüküyor. Almanlar şehri tamamen terk etmiş olsalar bile küçük keskin nişancı gruplarının hala Paris’te olduğu gösteriyor.

Fransa’nın ikinci en büyük meydanı olan Concorde için, İtalyan yazar, gazeteci ve diplomat olan Curzio Malaparte, Concorde Meydanı meydan değil, aydınlıktır demiştir.

5- Aachen Belediye Sarayı

Almanya’nın Katschhof şehrinde bulunan Aachen binası 14. yüzyılın ilk yarısında Gotik mimari tarzında inşa edilmiş olmasıyla kültürel öneme sahip.

II. Dünya Savaşı sırasında 11 bombardıman tarafından hasar görmüş, binanın çatı ve her iki kulesi yanmıştır. Hasar gören çatı nedeniyle binanın içinde bulunan 8 freskte yağmurdan etkilenmiştir. Bu sekiz freskten 5 tanesi Franz Stiewi tarafından Suermondt-Ludwig Müzesi’nde saklanmıştır.

1950’li yıllarda binanın restorasyonu başlamış ve 1978 yılında iki kuleninde onarılmasıyla tamamen bitmiştir.

6- Bernières Tren İstasyonu

Öncesi: Bilinmiyor / Sonrası: Lena

Şimdilerde turizm ofisi olarak hizmet veren bina II. Dünya Savaşı sırasında ulaşım için kullanılmıştır.

İlk fotoğraf yakalanan Alman askerlerinin Bernières Tren İstasyonunda tren beklediği sırada çekilmiş.

7- Notre Dame Katedrali,

Öncesi: İmparatorluk Savaş Müzesi
Sonrası: Nicolai Wolpert.

Paris’te bulunan Fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen Notre Dame Katedrali, ayrıca ilk gotik katedrallerden biri olması bakımından önemlidir. İnşası gotik dönem boyunca sürmüştür.

15 Nisan 2019’da çıkan bir yangın sebebiyle Katedralin büyük bir kısmı ağır hasar almıştır.

İlk fotoğraf 26 Ağustos 1944’te Notre Dame’ın önünde bulunan Fransız 2. Zırhlı Tümen’i gösteriyor.

8- Möhne Barajı

Öncesi: Schalber / Sonrası: jamesvdm.

İkinci Dünya Savaşı’nda, İlgiltere’nin ilk hedeflerinden biri Almanya’nın barajlarına saldırmak oldu. Bu bombardımanlardan nasibini alan barajlardan biri Möhne Barajı. Uzunluğu 30.5 metre olan barajı vurmak için kapısını çalınan Barnes Neville Barnis, çocukların oynadığı misketlerden esinlenerek yuvarlanan bir bomba tasarlar.

18 metre yüksekteyken atılan varil şeklindeki bomba suyun üstünde taş gibi sekecek, barajın gövdesine çarpınca suyun altına gidip dibe ulaşınca da patlayacaktı.

19 Mayıs 1943’te 3’er uçak 10 dakika aralıklarla olmak üzere toplam 9 uçak havalandı. İlk beş uçak birinci hedef olan Möhne Barajı’nı hedef almıştı.
İlk dört uçak barajı vurmayı başaramazken beşinci uçak tarafından isabet edilen bomba sonrası büyük bölümü yıkılır. İlk fotoğraf saldırıdan sonra çekilmiştir.


Daha fazla bilgi: re.photos


Bu yazı demilked sitesinden Müstehak tarafından çevrilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu