HaberlerYurttan

Hiç Kolombiya’ya gitmeyen Levent Üzümcü hakkında Kolombiya’daki toplantıya katıldığı gerekçesiyle ‘terör soruşturması’ başlatıldığı ortaya çıktı

2017 yılında Kolombiya’da düzenlenen Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılmadığı halde Levent Üzümcü hakkında ‘terör soruşturması’ yapıldığı ortaya çıktı.

Kolombiya‘da 2017 yılında yapılan Sosyalist Enternasyonal toplantısı nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve bazı eski CHP milletvekilleri ile Levent Üzümcü hakkında ‘terör soruşturması’ yapıldığı ortaya çıktı.

Buna göre S.Ç. isimli bir kişi Kılıçdaroğlu, CHP ve HDP’den bazı milletvekilleri ve Üzümcü’nün de aralarında bulunduğu katılımcılar hakkında 31 Aralık 2019 tarihinde toplantıya katıldıklarını iddia edilerek haklarında suç duyurusunda bulundu.

Soruşturmaya neden olan toplantı 2017 yılında Kolombiya’da yapılmıştı ancak Levent Üzümcü toplantıya katılanların arasında değildi. Üzümcü’nün katıldığı toplantı 2013 yılında İstanbul’da CHP’nin ev sahipliğinde yapılmıştı.

2013 yılında CHP’nin ev sahipliğinde Hilton Otel’e düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısı’na katılan Üzümcü’nün burada yaptığı konuşma ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle Mayıs ayında Şehir Tiyatroları’ndan ihraç edilerek hakları gasp edilmişti. Davası ise Danıştay karar düzeltmede hala devam ediyor.

Konuya dair sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Levent Üzümcü; “Bu arada, 2017 yılında Kolombiya’da yapılan Sosyalist Enternasyonel toplantısına katıldığım için hakkımda “terör suçundan” soruşturma başlatıldığı haberlerini görüyorum. Bu soruşturmayı yapan “akıl”pasaport kayıtlarına bi baksaydı ya ben hayatımda hiç Kolombiya’ya gittim mi?” dedi.

Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli’nin haberine göre soruşturma kapsamında TEM, Kemal Kılıçdaroğlu, Arzu Çerkezoğlu ve Levent Üzümcü ile birlikte şu isimler hakkında araştırma yaptı: “24. Dönem CHP Milletvekilleri Hurşit GüneşOsman Faruk LoğoğluOsman KorutürkUmut Oran, yazar İhsan Eliaçık, 26. Dönem CHP Milletvekili Gülsün Bilgehan, 24. Dönem HDP Van Milletvekili Nazmi Gür, Uluslararası Af Örgütü temsilcisi Murat Çekiç ve eski PYD eş Genel Başkanı Salih Müslim.”

Terörle mücadele birimlerince yürütülen araştırma sonrasında Ankara Başsavcılığı, Müslim ile diğer kişiler arasında bir irtibat bulunmaması nedeniyle evrakın ayrılmasına karar verdi.

Başa dön tuşu