HaberlerYurttan

HDP Milletvekili Oya Ersoy’dan, DT’de oyuncuların pandemiye uygun olmayan koşullarda çalışmaya zorlanması ile ilgili soru önergesi

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy; Devlet Tiyatroları oyuncularının pandemiye uygun olmayan koşullarda halen çalışmaya zorlanması ve çalışmaların durdurulmamasını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sordu.

Sendika.org’un haberine göre HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy; Devlet Tiyatroları oyuncularının pandemiye uygun olmayan koşullarda halen çalışmaya zorlanması ve çalışmaların durdurulmamasını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sordu. COVID-19 salgını sebebiyle ülkemizde çok sayıda insanın hastalandığını ve hayatını kaybettiğini söyleyen Ersoy; Devlet Tiyatrolarında salgına karşı önlem alınmamasının oyuncuların hastalanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olduğunu belirtti.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün yaptığı açıklamaya rağmen halen kalabalık kadrolu oyunların oynanmasına devam edildiğini ifade eden Ersoy, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği ve Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği ile Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası tarafından yapılan konuya ilişkin açıklamalara yer verdi. Oyuncuların açıklamaları doğrultusunda tiyatro sanatının doğası gereği maske, mesafe ve hijyen kurallarının uygulanmadığı ve kalabalık kadrolu oyunların provaları ve gösterim dönemlerinde oyuncuların ve ekibin hastalığa açık olduklarının dile getirildiği önergede, hastalığın kuluçka döneminde bulaşın oyuncular ve ekip arasında yayılmaya devam etmesine dikkat çekildi.

Ersoy; İzmir’de sahnelenen tek kişilik oyundan sonra bile oyuncu ve ekibin koronavirüse yakalandığını dile getirirken, bu durumun tüm çalışanların ve seyircilerin hayatını tehlikeye attığını dile getirmiştir. Ersoy; ödenekli tiyatrolar pandemiden kaynaklı çalışmalarına ara vermişken, Devlet Tiyatrosu oyuncularının çalışmaya devam etmesinin tüm çalışanların ve seyircilerin hayatının tehlikeye atıldığını belirtmiştir.

Önlem alınmadığı için Devlet Tiyatroları oyuncuları hayatını kaybediyor

Ersoy, “İzmir Devlet Tiyatrolarında kostüm tasarımcısı olan Ali Cem Köroğlu pandemi koşullarına uygun olarak çalıştırılmadıkları ve çalışmaların durdurulmaması sebebiyle görev başında  iken hastalanıp hayatını kaybetmiştir.Ali Cem Köroğlu’nun ölümüne ilişkin olarak yetkililer hakkında soruşturma yürütülmeli, Köroğlu’nun ölümünde ihmali olan karantina koşularının uygulanmasını sağlamayan, denetleme görevini yerine getirmeyen tüm yetkililer hakkında soruşturma açılmaları ve cezai yaptırımlar uygulanmalıdır” dedi.

Oya Ersoy Mehmet Nuri Ersoy’a şu soruları yöneltti:

  1. Devlet Tiyatrolarında görev yapan oyuncuların ve çalışanların pandemi koşullarına uygun olarak çalışıp çalıştırılmadıkları Bakanlığınızca denetlenmekte midir?
  2. Devlet Tiyatrolarında gösterimi yapılacak bir oyunun ekibinde koronavirüs vakası çıkması durumunda karantina nasıl uygulanmaktadır? Oyun ekibinde bulunan herkese karantina uygulanmakta mıdır?
  3. Salgın koşulları göz önünde bulundurulduğunda Devlet Tiyatrolarının, tüm oyuncuların, çalışanların ve seyircilerin sağlığını korumak için kapatılması düşünülmekte midir?

Kaynak: Sendika.org

Başa dön tuşu