Köşe Yazarları

Güney Zeki Göker / Önce Hastane, Duble yol, Su, Elektrik Sonra Tiyatro!

Geçen ay Tunalı Hilmi’nin iki incisi “Akün ve Şinasi” sahnelerinin Bakan Faruk Çelik‘in talimatıyla 33 Milyon’a satılacağı haberini okuduk hep beraber. Kimileri bunun için ses çıkartırken kimilerinin sesi soluğu kesildi.
Ankara ile ortaklaşa bir çağrı başlatıldı.15 Kasım Cumartesi günü bir avuç sanatçı ve sanatsever Galatasaray Lisesi önünde buluşarak bir basın açıklaması yaptık. Yeşile, sanata, insan’a yani güzel olan her ne varsa düşman olan iktidara ses çıkarttık.Ama işin en acı yanı bir avuç olmamız değil di, genç oyuncu, yönetmen, yazar arkadaşlarımızdan kimse yoktu! Hadi “-Aaa haberimiz yoktu” bahanesini yavaşça yere bırakalım. Şuan oyunlarını sergileyebileceğin bir sahnen olması bunun hep böyle gideceğini göstermiyor. Bilmiyorsan ben söyleyeyim sıra elbette ki sana, bana gelecek. 40 yıllık sahneleri bir gece de satan devlet senin benim 5-6 yıllık sahnelerime mi dokunmayacak? Buna inanıyor musun ?
Eğer sen susmaya devam edersen konum itibariyle güzel olan neresi varsa onların olacak. Oralarada ya Avm yapacaklar ya Otel. Ama bunun önüne geçmek bizim elimizde. Sanatın ne kadar güçlü olduğunu biliyorlar. Peki sen biliyor musun ?
Günümüze kadar gelen tüm yönetimler sanata sahip çıkmak bir yana dursun hep kösteklemişler sanatı ve sanatçıyı.
Çünkü sanat muhaliftir, sanatçı da öyle olmak zorundadır. İnsan için yaptığımız şu meslekte insanlar ölürken, canları yanarken ses çıkartmamak, susmak, görmezden gelmek nasıl imkansızsa sanat’a ve sanatçıya yapılan baskılarda da susmak imkansızdır. Kapatılan ve satılan sahneler mesleğimizin bir çok ustasına ev sahipliği yapmış, binlerce seyirci ağırlamıştır. Bu sahnelerin rant için satılmasına sessiz kalarak bir mesleğin yok olmasına ve unutulmasına yardımcı olduğunu unutma!
Ankarada o iki satıldığında geriye 43 tane sahne kalacak! Bunun yanı sıra sinema salonu sayısı 211, AVM sayısı ise 28.Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanlığından işletme belgeli 159 konaklama tesisi var. Türkiyede toplam müze sayısı ise 295. Günümüzde balık kadar hafızamız olduğunu düşünürsen ne demek istediğimi anlayacaksın.
UNUTMA!
Bu bir anıları yok ederek, unuturma hareketidir. Bu harekete sessiz kalma! Sen susarsan sesimiz daha az çıkacak Sen
susarsan daha çok sahne gidecek, sen susarsan sıra hepimize gelecek ve ses çıkartacak kimse kalmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu