Ekim 2016Köşe Yazarları

Güney Zeki Göker / "Bir A4 Bahar Bahçe, Bir A4 Uçurum!"

Yine yeniden merhaba sevgili Müstehak’çılar,
3 aylık bir aradan sonra yine beraberiz. Kafaları toparlayıp kendimize gelmek için verdiğimiz tatilden kafaları toparlayamayıp geri döndük Yine dünyanın herhangi bir yerinde en az 2-3 senede yaşanacak şeyi şu kısacık zamanda yaşadığımız için kafalar iyice dağıldı.
Ve tüm olan bitenleri ya da olmakta olanları daha sindiremeden yine geldi çattı yeni bir sezon. Bir yanda kurumdan ihraç edilen, uzaklaştırılan sanatçı arkadaşlarımızdan gelen kötü haberlerle of çekmelerden of beğenirken; diğer yanda açılan her yeni tiyatro, provasına başlanan her yeni oyun umut serpti oflarımızın üzerine.
 

Kadıköy Tiyatro Şenliği başladı

cthjxq8wiaakv8i “Şenliklidir Kadıköy Tiyatroları”
Kadıköy Tiyatrolar Platformu adıyla 42 tiyatronun bir araya gelerek yerleşik bir sahnesi olan veya olmayan, oyunlarını ağırlıklı olarak Kadıköy seyircisiyle buluşturan tiyatro gruplarının Ocak ayında kurduğu bir birlikteliğin ilk festivali 1-9 Ekim tarihlerinde yapılıyor. 9 gün boyunca sürecek ve 14 sahnede gerçekleşecek olan şenlikte 28 oyun ve 4 tiyatro içerikli atölye yer alıyor. Üstelik şenlikte çocuk oyunları ücretsiz sahnelenirken, yetişkin oyunları indirimli bilet ile izlenebilecek.
Ayrıca Şenliğin çok güzel bir kitapçığı da var. Kadıköy’de bulunan tiyatroların yerlerini bilmeyen Kadıköy seyircileri için “Kadıköy Tiyatroları Haritası” adıyla muhteşem bir festival kitapçığı tasarlanmış, olur da bir yerlerde gözünüze ilişirse alın o kitapçığı çünkü Cem Dinlenmiş o kadar güzel tarif etmiş ki tüm tiyatroları elinizle koymuş gibi bulacaksınız artık aradığınız tiyatroyu. Belki de bu sayede hiç tanımadığınız bir tiyatro ile tanışacaksınız… Ellerine ve emeğine sağlık Cem Dinlenmiş ve tabi ki “Kadıköy Tiyatrolar Platformu”!
Son olarak: “Kadıköy Belediyesi”ne bu güzel festivali destekleyip tiyatroların yanında olduğu için ayrıca teşekkür ederim…

Emek Sahnesi’nden İhtiyaç Askısı

Kadıköy Hasanpaşa’da bulunan Emek Sahnesi, tiyatro salonunun girişine bir pano yerleştirmiş ve buraya kullanılmamış giyecek, kalem, kitap gibi öğrencilerin eksiklerini karşılayacak ihtiyaçları asıyorlar. Eğer siz de dilerseniz bir öğrencinin eksiklerini elinizden geldiğince karşılayacak bu ufak tefek şeylerden birkaçını alıp bu askıya asabiliyorsunuz. Bu güzel düşünceyi akıl eden ve harekete geçiren Emek Sahnesi emekçilerini ellerinden öpüyorum.

“D22 Köşk”

ctmnw20xgaqwtqqBu ay müstehakıma Kadıköy’ün bir semti Hasapaşa‘daki tarihi bir köşkteki güzelliği anlatmak düştü. Emir, Berkay ve Can’ı eminim hatırlarsınız. Galata’da Hamursuz Fırın’ı bir tiyatro salonuna dönüştürerek 3 yıl boyunca ürettikleri birbirinden güzel oyunları burada seyircilerin beğenisine sundular.
Şimdiyse farklı mekanları tiyatro alanlarına dönüştürerek bir yeniliğe hazırlanıyorlar. Hasanpaşa’da tarihi bir köşkte başladılar bile . D22 seyircilerini odalar arasında dolaştırarak farklı bir seyir deneyimi yaşatmayı amaçlıyorlar. Alman yazar Lothar Kittstein’ın yazdığı ve Alman yönetmen Frank Heuel’in yönettmenliğini yaptığı ‘DÜNYAYA GÖZLERİMDEN BAK’ 1 Ekim’de prömiyer yaptı.
Oyun tarihleri ve tüm yenilikler için “www.tiyatroD22.com” adresini ziyaret edebilirsiniz.

Neden Atıldık?

basliksiz-1Artık duymayan sağır sultan bile duydu, bir tek işin asıl muhattabı yetkililer duymadı sanatçıların ve sanatseverlerin diyerek sordukları soruları. Gerçi onlar da duydu ama işlerine gel-e-medi cevap vermek. Ben bu satırları yazarken üzerinden 1174 saat geçmiş olacak! Ve adım kadar eminim siz bu satırları okurken bile hâlâ tek bir yetkili elle tutulur tek bir açıklama yapamamış olacak!
Ve bu kara leke de Güzellikler Evi olarak bilinen “Darülbedayi”nin yakasına yapışıp kalacak. 25 yılını o kuruma veren Sevinç Erbulak’ın ahı kalmazsa eğer mutlaka 26 yıldır emek veren Mahperi’nin ahı sıkışır kalır o sahnenin herhangi bir yerine. 24 yılını veren Ragıp Ağabey’in ve 21 yıl emeği geçen Kemal Ağabey’in sesi yine yankılanır o salonlarda… Ne İrem’in 12 yıllık emeği geçer boğazlarınızdan ne de Arda’nın 14 yılı bırakır rüyalarınızı. 1 aydır uykusuz bıraktığınız ve sordukları tek bir soruya “Neden atıldık?” sorusuna bile cevap veremediğiniz 20 kişi elbet girer ansızın o mutlu rüyalarınıza… Girer de kabusa çeviriverir ansızın o rüyalarınızı! Elbet o saçma sapan ve korkak “açıklamamalarınız/açıklayamamalarınız” bu boş kubbede bir boş seda olarak kalır. Bir zaman sonra da unutulur gider. Olsa olsa eski program dergilerinde soluk birer hayal olur kalır-sınız! Elbet bu hatıralar o sessizlikte saklandıkları yerden çıkar, bir fısıltı halinde sahneye dökülürler… Ama repliklerimiz fısıldaşır dururlar sabaha kadar. Gün ağarır, temizleyiciler gelir, replikler yerlerine kaçışır… “
Ve Perde !

Taylan Kulaçoğlu Yalnız Değildir

bjbgot6iiaa1qorTaylan’ın adını ilk kez 25 Kasım 2013de RedHack soruşturması kapsamında suçsuz yere gözaltına alınanlardan biri olan Barış Atay sayesinde duydum. Bütün tiyatrolar el ele verip tıpkı Barış için yazdığımız gibi Taylan ve arkadaşlarımız için de yazmıştık! Daha sonra 12 Aralık günü suçsuz olduğu ortaya çıkınca salıverilmiş ve özgürlüğüne kavuşmuştu. “Buraya onurlu bir şekilde girdik, biat etmedik, boyun eğmedik! Öyle de çıktık buradan!” demişti… Daha sonra ilk olarak nerede tanıştık ve ilk kez ne zaman ilk çayımızı içtik hatırlamıyorum ama ben onu Cumartesi Anneleri’nde, hasta mahpusların yanında, LGBT eylemlerinde, savaş karşıtı eylemlerde, 27 Mart’ta, mahkeme kapılarında, saygı ve anma gecelerinde özcesi baskının ve zulmün olduğu her yerde gördüm.
Şimdiyse çocukluğumda olanları saymazsam ilk defa tanıdığım biri, kadeh tokuşturduğum bir arkadaşım Ankara Emniyeti’nde kaba dayak ve işkence görüyor! Üstelik de hiç suçu yokken! Ne avukatına ne ailesine gösteriyorlar. Onlar için Taylan kim ya da ne bilmiyorum ama benim için Taylan “barışın çocukları”ndan biri!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu