HaberlerYurttan Haberler

Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü Bu Yıl 3 Ekibe Teslim Edildi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 23. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında verilen onur ödülleri dün akşam (15 Ekim) düzenlenen törenle takdim edildi.

Ses Tiyatrosu’ndaki törende Gülriz Sururi & Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü de sahiplerini buldu.

Yazar, tiyatro oyuncusu ve yönetmen Ferhan Şensoy, sahne tasarımcısı Metin Deniz ve yönetmen Emmanuel Demarcy-Mota’ya verilen Onur Ödülünün yanı sıra Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü de Tiyatro D22, Bam İstanbul ve Tiyatro BeReZe’ye sunuldu.

“İzleyiciler oyun karakterine dönüşecek”

Gecenin sunuculuğunu oyuncu Yiğit Özşener’in üstlendiği törende, İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz programı tanıtan bir konuşma yaptı:

“13 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında çok geniş bir yelpazede oyunlar, dans gösterileri ve performanslar izleyeceğiz. Bu yıl festival sahne sanatlarının farklı biçimlerini bir araya getiriyor. Kimi zaman izleyiciler oyun karakterine dönüşürken diğer taraftan gerçek hikâyeleri yine o hikâyelerin gerçek kahramanlarından dinleme fırsatı bulacak.”

Ferhan Şensoy ve Metin Deniz’e ödülleri sunuldu 

Ferhan Şensoy ve Metin Deniz’in Onur Ödülleri İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı tarafından takdim edildi. Ferhan Şensoy adına ödülü Ses Tiyatrosu Müdürü Mustafa Gültekin aldı. Emmanuel Demarcy-Mota’ya ödülü, 22 Kasım’da “Ionesco Dosyası” adlı oyunun, Theatre de la Ville tarafından festival kapsamında gerçekleştirilecek gösterisi sonrasında sunulacak.

2019 yılı Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü, Tiyatro D22, Bam İstanbul ve Tiyatro BeReZe toplulukları arasında, bir sonraki prodüksiyonlarında kullanılmak üzere, sundukları proje bütçelerine oranlı olarak paylaştırıldı. Tiyatro D22, Bam İstanbul ve Tiyatro BeReZe’ye ödülleri, seçici kurul üyeleri Leman Yılmaz, Selçuk Yöntem ve Seçkin Selvi tarafından sunuldu.

İKSV’nin tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin bağışıyla 2018’de hayata geçirdiği Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü ise üretimleriyle ve yenilikçi yaklaşımlarıyla tiyatromuzun gelişimine katkıda bulunan tiyatro topluluklarına ya da sanatçılara sunularak, sahne sanatları alanında üretim yapan sanatçıları destekleyerek, Türkiye’de bu alanda yeni ve nitelikli yapımların gerçekleşmesini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu