DünyadanHaberlerİlginizi Çekebilirİliginiz2Neler Oluyor Hayatta

Görme engellilerin sanat eserlerini hissetmeleri için hazırlanan ve orjinal eserlerin birebir kopyası olan üç boyutlu tablolar ‘Prado’ya Dokunmak’

Dünyanın neresine giderseniz gidin tüm müzelerde “Lütfen eserlere dokunmayın!” yazan uyarıları görürsünüz. Bu müze bu uyarıyı tersine çevirerek ziyaretçilerini eserlere dokunması istiyor.

İspanya’nın Madrid şehrinde bulunan Prado Müzesi’nde 2015 yılında açılan sergi, temelinde görme engellileri hedef alıyor. 

Ünlü sanatçıların orijinal eserlerinden birebir 3D modellemeyle hazırlanan tablolara dokunarak hissetmeleri amaçlanıyor.

Görme engellilerin sanattan mahrum kalmasını istemeyen Prado; elindeki ünlü ressamlara ait eserlerin (aralarında Francisco Goya, Diego Velazquez ve El Greco’nun bulunduğu) 3 boyutlu kopyalarını hazırlayıp görme engelli insanların da bu eserleri dokunarak hissetmesine olanak sağlıyor.

Alışılagelmiş sergileme modellerinden ayrılan sergi ziyaretçilere farklı bir deneyim yaşama fırsatı sunuyor.

2001 yılında retinasındaki bir rahatsızlık nedeniyle görememeye başlayan 53 yaşındaki Guadelupe Iglesias “Görme yeteneğimi kaybettiğimden beri müzelere bir ya da iki kere gitmişimdir. Onda da sadece kulaklığımdan rehberi dinler ve resimlerin neye benzediğini hayal etmek zorunda kalırdım.” diyor fakat şimdi Prado’ya giderek çok sevdiğini söylediği Velazquez’i rehberi dinlemek zorunda kalmadan elleriyle görebiliyor.

Galeri, görme engeli olmayanlara da yarı opak bir gözlük vererek aynı deneyimi onların da yaşamasını sağlıyor.

Sergiyi ziyaret eden 20 yaşındaki güzel sanatlar öğrencisi Isabel O’Donnell “Görme engelli olmasanız bile sanatla bu şekilde buluşmak gerçekten çok ilginç. Sanatla ilgilenmeyi çok severim ve her zaman sanatın aslında nasıl ‘hissettirdiğini’ merak ederdim.” diyor ve eserlere dokunarak hissedebilmenin figürleri adeta gerçekmiş gibi hissettirdiğini söylüyor.

Renkler ve Doku

“Touching the Prado” dünyanın görme engelliler için ilk 3D sanat sergisi değil fakat eserlerinde hem renk hem de doku barından sergilerden önemli bir tanesi.

New York’ta, Londra’da ve Floransa’da daha önce yapılan sergilerde görme engelli insanlar ünlü heykellerin 3D kopyalarına ya da ünlü tabloların siyah-beyaz hale getirilmiş 3D baskılarına dokunabiliyordu. Fakat Prado’da yarı-görme engeli bulunan insanlar dokundukları şeyin aynı zamanda rengini de görebiliyor.

Kaynak: npr.org

Başa dön tuşu