HaberlerYurttan Haberler

Görevden alınınca AKP'yi eleştiren Selman Ada meslekten de ihraç ediliyor.

Devlet Opera ve Balesi enel Müdürlüğü görevinden geçtiğimiz ay alınan şef Selman Ada meslekten ihraç ediliyor.

Uygulamaları ve sezon içinde sahnelenen 4 eserinin telif bedeli olarak hasılatın yüzde 50+5’i oranında aldığı telif ile tartışma yaratan ve sayıştan tarafından soruşturma açılan Selman Ada geçtiğimiz ay görevden alınmıştı. Eski Devlet Opera Balesi Genel Müdürü Selman Ada, giderayak AKP’yi eleştirmiş  “A ve K partisiyle yönetim cahil çoğunluğun eline geçti. Bunlar plaja gitmez, mayo giymez. Tiyatro kültürü olmayan, Batı’yı kavrayamamış kasabalılar.” demişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı giderayak AKP’yi eleştiren Ada’nın whatsapp ile yolladığı mesajının Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na dek uzandığı, ve siyasi partilerde de rahatsızlık yarattığı belirtilirken Ada’nın meslekten ihraç edileceği ortaya çıktı.
Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu’nun haberine göre:
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kurum yöneticilerine gönderdiği WhatsApp mesajında, AKP hükümetiyle ilgili “A ve K partisiyle yönetim cahil çoğunluğun eline geçti. Bunlar plaja gitmez, mayo giymez. Tiyatro kültürü olmayan, Batı’yı kavrayamamış kasabalılar. 16 yıl kesintisiz tek başına iktidar olarak çok uzun bir zaman, sonuçlarını görüyoruz. Batı’yı kavrayamamış kasabalılar” gibi ifadeler kullanan Ada’ya, bir şok daha geldi. Ada’nın bu mesajının AKP’nin üst düzey yöneticilerine dek uzandığı ve başta AKP olmak üzere diğer siyasi partilerde de “rahatsızlık” yarattığı belirtildi. Hem AKP kadrolarında hem de diğer siyasi partilerin kadrolarında Ada’nın bu mesajının “toplumun bir kesimini aşağılamak, haksız ithamlarda bulunmak suçu işlediğinin bakanlığa da bildirildiği” ileri sürüldü.
125/e kapsamına alındı
Ada’nın bu mesajı “657 sayılı Devlet Memurları Yasası’na açıkça aykırı” da görüldü. Kültür ve Turizm Bakanlığı, “hakkında başlatılan soruşturmalar nedeniyle emekliliğini isteyen Ada”nın “meslekten ihracı” istendi. Ada’nın meslekten ihracının gerekçesini de 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nın 125/e maddesinin a bendi oluşturdu. Söz konusu maddenin ‘a’ bendinde yer alan “İdeolojik veya siyasal amaçlarla kurumların huzur, sükûn ve çalışma düzenini bozmak” hükmünü Ada’nın “ihlal ettiği” belirtildi. Bu hüküm gereği Ada’nın meslekten ihracı istenirken, ihraç tebligatı da dün itibarıyla Ada’ya yapıldı. Böylece Ada hüküm gereği “devlet memurluğunun kendisine getirdiği haklardan da yararlanamayacak.”
Kaynak: Cumhuriyet – Selda Güneysu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu