Yurttan Haberler

Gökhan Bozkurt / Nasıl Bir Tiyatro?

Nasıl bir tiyatro mu?
Şöyle…
Seçime gidilecek fakat belediye başkanı, tiyatrocuların uygun gördüğü adaylar yerine kendi istediği adamı göreve getirecek.
Belki de şu an yaşanılan durum gibi, tiyatrocular seçim istemesine rağmen olağan seçime gidilmeyecek ve başkan yine kendi istediği
adamı göreve getirecek.Hatta belki de olması gereken seçim olmayacak bile.
Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda durum böyle. Demokrasi adına meydanlarda atıp tutanların koltuğu kaptırmamak için ya da çıkarlarına ters düşüyor diye sandıktan korkmaları bu kadar normal mi? Evet bu kadar normal çünkü muhalefetin de iktidar partisinden hiçbir farkı yok. Doğal olarak hepsi özgür, kendi kendini yöneten, muhalif sanatçıdan mümkün olduğunca uzak durmak istiyorlar. Hiç anlamadıkları bir işi anlıyormuş gibi yapıp ya da küçümseyip kendileri halletmeye çalışıyorlar. Bu işi bildiklerinden mi? Hayır. Sadece korktuklarından. Peki olması gereken ne?
Herkesin de bildiği gibi, tiyatrocular tarafından yönetilen bir tiyatro. Hep bir adım daha ilerisini düşünen özgür, bağımsız, kimseden emir almayan ve hesap vermeyen bir tiyatro. Sanatını bildiği gibi yapan, kostüm odalarını, birileri yine içeri girer de kostümlerin dekoltelerini tekrar diker diye, kilitlemek zorunda kalmayan bir tiyatro. İstediği repertuarı sahneye koyabilen, devlet tarafından desteklenen, derdi olan oyunları sahneleyen, seyircisiyle barışık, salonları dopdolu olan bir tiyatro. Samimi olan bir tiyatro. Verdiği emeğin karşılığını alan, yenilikçi, sanatçısı ve teknik çalışanlarıyla beraber huzur dolu bir tiyatro. Lakin güzel ülkemizde “ huzur ” kelimesi birkaç yıldır kullanılmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu